Řada řidičů nerespektuje základní pravidla při jízdě v bouřce či silném dešti, nebo o nich vůbec neví

                   

Posledních několik dní ukázalo, jak může být příroda silná. Několik silných bouřek překvapilo nejenom obyvatele řady obcí, ale i motoristy. Podívejte se na několik rad a tipů, jak se v případě takové průtrže mračen chovat, co dělat a co naopak nedělat.

Sledujte počasí

Ideální je před svou cestou nebo výletem zkontrolovat předpověď, a pokud hrozí silné bouřky, tak raději nevyjíždět. A zároveň zabezpečit své auto tak, že bude zabrzděno, nebudou na něm žádné stínící folie a plachty, a pokud možno bude zaparkováno na vyvýšeném zpevněném místě, a ne pod stromem. To jsou věci, které vás mohou uchránit před případnou škodou.

Přizpůsobte rychlost jízdy

Při průtrži mračen a silné bouřce je třeba přizpůsobit svou rychlost jízdy podmínkám na silnici. Máme na mysli především množství vody, po které jedete. Pokud pneumatiky nestíhají vodu odvádět, může se objevit takzvaný aquaplaning a vaše vozidlo se stane neovladatelným. Na jeho vznik má vliv jak kvalita a správnost pneumatik, tak i rychlost. Když pojedete pomaleji, budou pneumatiky vodu odvádět spolehlivěji.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Buďte dobře vidět

Jakmile se spustí liják, je třeba, abyste byli vidět. Ne vždy dokáže automatické přepínání světel včas zareagovat, a proto raději rozsviťte klasicky ručně. V případě opravdu špatné viditelnosti se nebojte zapnout také mlhová světla, díky kterým vás vozy jak za vámi, tak i před vámi dobře uvidí.

Správné je také neustále pokračovat v jízdě, optimální jízdní stopou. Případné zastavení může být nebezpečné, jelikož vytvoříte ostatním zcela neočekávanou překážku. Pokud už je zastavení nezbytné, nezapomínejte na rychlé úkony, jako jsou varovné blinkry, trojúhelník a vesta.

Blesku se nebojte

Pokud máte obavy z toho, že do vašeho vozu udeří blesk, nemusíte se bát. Určitá pravděpodobnost tu sice je, ale pokud k tomu dojde, není důvod k obavám. Po úderu bleskem se auto chová jako takzvaná Faradayova klec a tak blesk po povrchu karoserii zamíří směrem do země, bez toho aby jakkoliv ohrozil cestující, kteří jsou v interiéru vozu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Hlavně nezmatkujte

To nejhorší, co můžete udělat, jsou zmatky. Zůstaňte v klidu a přizpůsobte svou jízdu aktuální situaci. I ta nejsilnější bouřka se brzy přežene. Zmatky jsou to nejhorší, co můžete udělat. Jak proto, že můžete být strůjcem nehody, tak proto, že ostatní zcela rozhodí vaše nečekané chování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články