Řada řidičů zbytečně ničí své brzdy. Naučte se prodloužit jejich životnost

                   

Brzdy jsou na našem voze doslova životně důležité. Jedině pokud fungují dobře a spolehlivě, můžeme předejít celé řadě situací, které končí kolizí. Jednoduše proto, že vše ubrzdíme. Mnoho řidičů ale netuší, že si své brzdy i často a nevědomky ničí. A tak jim rostou zbytečné náklady. Naučte se tipy, jak prodloužit životnost brzd.

Velkou roli hraje styl vaší jízdy

Mnoho lidí si neuvědomuje, že brzdy se opotřebovávají hlavně v závislosti na stylu naší jízdy. Někdy mohou brzdové kotouče vydržet třeba i 200 tisíc kilometrů, jindy to není ani padesát tisíc. S nutností častější výměny musí počítat především ti, kteří jezdí agresivně. Takzvaně brzda/plyn. Nejenom, že musí brzdový pedál sešlapávat častěji, ale také jde o celkem agresivní využití brzd, což jim na životnosti rozhodně nepřidá.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Naopak k mírnějšímu opotřebení brzdových kotoučů a destiček přispívá rozvážná jízda. Pozvolná, kdy předvídáme, brzdíme motorem, plachtíme a plynule dojíždíme. V takovém případě brzdy použijeme o poznání méně, než v předchozím případě. Kromě toho nelze zmínit také existenci hybridních aut a elektromobilů, kde díky rekuperaci může dojít i do stavu, kdy brzdy nepoužijeme během celé jízdy ani jednou.

Jak prodloužit životnost brzd?

Začít je třeba u stylu vaší jízdy. Zapomeňte na agresivní brzdění na poslední chvíli. Snažte se dojíždět na místo plynule, plachtit, brzdit motorem a brzdový pedál sešlápněte až v pomalejší rychlosti. Tím nedojde k takovému opotřebení, jako když brzdíte z rychlosti plné.

Také nezapomínejte na to, že je chybou například při jízdě z kopce neustále stát na brzdě. Nejenom, že je zahříváte, ale také je výrazně opotřebováváte. Mnohem lepší je mít zařazen vhodný rychlostní stupeň a brzdit motorem. Brzdový pedál tak nebude ani potřeba.

Vliv na životnost má také technika brzdění. Je chybou dlouho stát na brzdě, jelikož v takovém případě dochází k výraznému zahřívání brzd, což se na jejich životnosti nijak pozitivně nepodepíše. Vhodné je brzdit spíše krátkou dobu, intenzivněji, potom pedál povolit, nechat kotouče vychladnout a po chvíli stejný postup opakovat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nezapomeňte na servis

Prodloužit životnost brzd samozřejmě může i pravidelný servis. Tedy pravidelná kontrola. Například brzdových destiček. Když jsou kontrolovány a vyměněny včas, nemusí dojít k tomu, že by ty sjeté poškodily brzdový kotouč a musel se tedy vyměnit i on, i když by to jinak nemuselo být nezbytné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná