Řada řidičů zbytečně ničí své brzdy. Naučte se prodloužit jejich životnost

                   

Brzdy jsou na našem voze doslova životně důležité. Jedině pokud fungují dobře a spolehlivě, můžeme předejít celé řadě situací, které končí kolizí. Jednoduše proto, že vše ubrzdíme. Mnoho řidičů ale netuší, že si své brzdy i často a nevědomky ničí. A tak jim rostou zbytečné náklady. Naučte se tipy, jak prodloužit životnost brzd.

Velkou roli hraje styl vaší jízdy

Mnoho lidí si neuvědomuje, že brzdy se opotřebovávají hlavně v závislosti na stylu naší jízdy. Někdy mohou brzdové kotouče vydržet třeba i 200 tisíc kilometrů, jindy to není ani padesát tisíc. S nutností častější výměny musí počítat především ti, kteří jezdí agresivně. Takzvaně brzda/plyn. Nejenom, že musí brzdový pedál sešlapávat častěji, ale také jde o celkem agresivní využití brzd, což jim na životnosti rozhodně nepřidá.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Naopak k mírnějšímu opotřebení brzdových kotoučů a destiček přispívá rozvážná jízda. Pozvolná, kdy předvídáme, brzdíme motorem, plachtíme a plynule dojíždíme. V takovém případě brzdy použijeme o poznání méně, než v předchozím případě. Kromě toho nelze zmínit také existenci hybridních aut a elektromobilů, kde díky rekuperaci může dojít i do stavu, kdy brzdy nepoužijeme během celé jízdy ani jednou.

Jak prodloužit životnost brzd?

Začít je třeba u stylu vaší jízdy. Zapomeňte na agresivní brzdění na poslední chvíli. Snažte se dojíždět na místo plynule, plachtit, brzdit motorem a brzdový pedál sešlápněte až v pomalejší rychlosti. Tím nedojde k takovému opotřebení, jako když brzdíte z rychlosti plné.

Také nezapomínejte na to, že je chybou například při jízdě z kopce neustále stát na brzdě. Nejenom, že je zahříváte, ale také je výrazně opotřebováváte. Mnohem lepší je mít zařazen vhodný rychlostní stupeň a brzdit motorem. Brzdový pedál tak nebude ani potřeba.

Vliv na životnost má také technika brzdění. Je chybou dlouho stát na brzdě, jelikož v takovém případě dochází k výraznému zahřívání brzd, což se na jejich životnosti nijak pozitivně nepodepíše. Vhodné je brzdit spíše krátkou dobu, intenzivněji, potom pedál povolit, nechat kotouče vychladnout a po chvíli stejný postup opakovat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nezapomeňte na servis

Prodloužit životnost brzd samozřejmě může i pravidelný servis. Tedy pravidelná kontrola. Například brzdových destiček. Když jsou kontrolovány a vyměněny včas, nemusí dojít k tomu, že by ty sjeté poškodily brzdový kotouč a musel se tedy vyměnit i on, i když by to jinak nemuselo být nezbytné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články