10 konceptů automobilů, které nezůstaly jen na papíře. K radosti jejich designérů se staly realitou

Mnoho automobilových designérů zažívá velké zklamání, když je jejich koncepční návrh pozměněn k nepoznání. Tyto modely aut však prošly beze změn.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Původní návrh vozu na papíře málokdy vyjede na silnici a řada návrhů v tom lepším případě končí s desítkami konstrukčních změn. Tlačí je marketing, bezpečnost, rozpočet, aktuální trendy i zodpovědnost za životní prostředí. Přesto se však najde celá řada unikátních vozů, které opustily vrata výrobní haly tak, jak byly navrženy, nebo jen s minimem úprav.

Vyrobené koncepční modely

Většinou platí, že čím praktičtější vůz, tím větší šance, že ho automobilka skutečně vypustí do světa. Když si však prohlédnete modely z našeho seznamu, zjistíte, že leckde si návrháři skutečně zařádili a značky přijaly riziko neúspěchu. Najdete zde zástupce Audi, BMW či Subaru.

Audi TT

iZdroj fotografie: Audi

Původní Audi TT bylo světu představeno v roce 1998 a vycházelo ze čtyři roky starého koncepčního vozu. Finální podoba stála jen několik drobných úprav. Jednou z nich byla malá okna za dveřmi. O rok později Audi vydalo i verzi kabrioletu.

Subaru SVX 

iZdroj fotografie: Subaru

Tento model právem patří mezi jeden z nejzajímavějších a jeho autorem je designér Giorgetta Giugiara. Představen byl již roce 1989 a jeho nepřehlédnutelným prvkem je „okno v okně“.

Smart Roadster 

iZdroj fotografie: Smart

Koncepty Roadster a Roadster Coupé se již po dvě desetiletí prohánějí po silnicích. Jejich vzhled je stále tak aktuální, že by se automobilka Smart v této podobě neváhala vypustit ani dnes.

Chevrolet SSR 

iZdroj fotografie: Chevrolet

Chevrolet se zhlédl v nostalgii a vypustil tento retro vyhlížející pick-up kabriolet. Patří bohužel mezi ty v realitě méně úspěšné koncepty. Neprodalo se jich dost ani v USA, pro které měl být srdcovou záležitostí, ani jinde ve světě.

BMW i8 

iZdroj fotografie: BMW

Toto BMW i8 bylo koncipováno jako benzinově-elektrický plug-in hybrid a z výrobních linek vyrazilo do ulic v roce 2014. Je to jeden z těch modelů, který bude stále budit pozornost svým vzhledem hodným sci-fi snímku o vzdálenější budoucnosti. V loňském roce byla série ukončena a do světa bylo vypuštěno přes 20 000 vozů.

Opel Tigra 

iZdroj fotografie: Opel

První Tiger s podtitulem Roadster slavil jako koncepční vůz velký úspěch již v roce 1993. O několik let novější model vsadil opět na koncepční řešení, které ale v mnohém věrně kopíruje první model.

Audi R8 

iZdroj fotografie: Audi

Sériové Audi R8 vychází z konceptu Le Mans Quattro z roku 2003, který počítal s motorem V10 s dvojitým přeplňováním o výkonu 618 koní. Sériová verze z roku 2007 vyšla pouze s 4,2 litrovým V8. O rok později již dostal 5,2 litrový motor V10.

Polestar 2 

iZdroj fotografie: Polestar

Že jste o značce Polestar ještě příliš mnoho neslyšeli? Design je pro někoho možná jednoduchý, ale tento vůz rozhodně byl stvořen pro silnici. Fajnšmekři ocení 20palcová kovaná litá kola a zajímavý design zadních světel.

Honda e 

iZdroj fotografie: Honda

Hondy e je velmi neobvyklé vozidlo, které na silnici nepřehlédnete. Retro-futuristický vzhled a několik dalších prvků převzala z modelu Honda Urban EV, přesto je svébytnou lahůdkou, které to ve městě bude určitě slušet.

Další realizované koncepty

Náš seznam by mohl pokračovat modely dalších značek, krátce jmenujme ještě několik dalších: Toyota představila C-HR, neboli Coupe High-Rider, který patří mezi ty méně nápadité vozy, ale ve své kategorii crossoverů relativně vyčnívá. Dále Land Rover Evoque, který byl vyroben i v elektro verzi, či Yeti automobilky Škoda, kterému se vyplatilo čtyřleté čekání, protože vychytal poptávku po kompaktních crossoverech.

iZdroj fotografie: Škoda

Za zmínku ještě stojí minivan coupé Renault Avantime, BMW řady 6, Nissan GT-R Protom či extravagantní Citroën C4 Cactus.

Jaký model podle vás měl zůstat jen na papíře?

Zdroj: CarMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva