Statistiky nově registrovaných aut v ČR jsou letos bídné. Na trhu si udržuje pozici Škoda, ale rapidně ji dohání konkurence

Za prvních 11 měsíců tohoto roku se v České republice prodalo 190 668 automobilů. To je jen o 8 tisíc více než v roce 2020.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prodeje nových osobních automobilů zůstávají v letošním roce téměř na stejných počtech jako v roce loňském. Ten byl přitom velmi poznamenán koronavirovou pandemií. V roce 2020 kvůli ní registrace nových osobních vozů meziročně klesly o 18,78 procenta. Za prvních 11 měsíců roku 2021 čísla ukazují zatím nárůst oproti roku předchozímu, ale nejde o nic výrazného. Registrace nových vozů stouply jen o 4,4 procenta. Důvodem ale už není jen pokračující pandemie.

Škoda udržuje dominantní postavení

V letošním roce automobilový průmysl velmi výrazně zasáhl hlavně nedostatek čipů, který vedl k omezení výroby. Automobilky pak následný deficit vozidel na trhu využily ke zvýšení cen automobilů. Krize v dodavatelském řetězci postihla i značku Škoda, která je tradičně v Česku nejprodávanější. Mladoboleslavská automobilka zaznamenala za prvních jedenáct měsíců letošního roku celkově o třicet méně prodaných vozů než loni. Čísla nově registrovaných aut značky Škoda klesla i v rámci České republiky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Za prvních jedenáct měsíců bylo loni v tuzemsku prodáno 68 363 automobilů Škoda, v letošním roce o více než 3 tisíce vozů méně, což znamená meziroční pokles téměř o 5 procent. Úplně nejvýraznější pokles ale z tradičních značek zaznamenala v meziročním prodeji značka Dacia, jejíchž automobilů se v Česku meziročně registrovalo o 31,5 procenta méně. Celkem za prvních jedenáct měsíců necelých 6 tisíc vozů. Loni čtvrtá nejprodávanější značka osobních automobilů v Česku tak letos klesla v počtech prodaných vozů až na desáté místo.

Hyundai v Česku boduje

K propadu došlo také u značek Renault, Mitsubishi nebo Fiat. Překvapivě pokles v prodejích zaznamenala i Tesla, a to i přes rostoucí oblibu elektromobilů. Naopak meziročně více bylo v Česku letos registrováno vozidel značky Hyundai. Tato automobilka se nepotýkala s takovým nedostatkem čipů jako třeba Škoda a zároveň jsou dlouhodobě v tuzemsku její vozy oblíbené. S 18,5 tisíci automobily je tak letos Hyundai druhou nejprodávanější značkou osobních automobilů v zemi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Meziroční nárůst činí zhruba 27 procent. Ke zvýšení registrací, i když v daleko menší míře, došlo také u třetí nejprodávanější značky v Česku. A to u automobilů Volkswagen. Těch bylo do konce letošního listopadu prodáno téměř 16 tisíc kusů, což činí meziroční nárůst o 8 procent. Přesto německá automobilka v prodejích klesla z druhé příčky na třetí. K úplně nejvyšším meziročním zvýšením v registracích nových vozů došlo u značek Aston Martin, Cupra, Chevrolet a SsangYong.

Kterou automobilovou značku preferujete vy?

Zdroj: SDA, CIA

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná