Řidič zíral tupě před sebe, přesto neviděl semafory s červenou. Nehoda byla nevyhnutelná

Jet rychle, nevěnovat se řízení, přitom ve městě, to je ruská ruleta. Která nemůže dopadnout jinak, než že padne velká rána.

i Zdroj fotografie: S vědomím Bp-i Autósok Közössége
                   

Civění před sebe je jedna věc a pozorné sledování situace kolem dokola auta věc druhá. O tom se přesvědčil řidič, který přijížděl na křižovatku a naboural. Proč? Podle záznamu jde o kombinaci dvou faktorů, přičemž oba dva padají do kategorie přestupků, cizí zavinění nebo vyšší moc lze snadno vyloučit. Nehoda se vůbec stát nemusela, chyběly milimetry. Ne druhou stranu, mohlo to dopadnout i hůř.

Bezpečná rychlost a vzdálenost, to je základ

Situace na místě byla následující. Semafory s červenou, auta čekající na změnu barvy. K semaforům dojíždí bílá dodávka a nutno říct, že jede poměrně svižně. Těžko určovat od stolu skutečnou rychlost, ale podle dynamiky auta a stylu dojezdu jel řidič na hraně. Tak, aby bezpečně zabrzdil. Čímž ale tak trochu zavařil řidiči Fordu Mondeo, který jel za ním.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ford jel totiž také poměrně svižně, dalo by se říct, že kopíroval rychlost dodávky. I když to nebylo zrovna moudré a bezpečné, s maximem pozornosti a rychlými reakcemi by řidič Mondea zvládl s největší pravděpodobností zastavit. Jenže, a to je ten druhý faktor, fordista podle všeho nevěnoval řízení pozornost. Jel s periferním pohledem na dodávku, a i když to podle dostupných pramenů popřel, sledoval mobilní telefon. 

S mobilem v ruce se brzdí špatně

Až na poslední chvíli si všiml, že auto před ním brzdí a zastavuje. Pochvala v rámci dané situace může padnout za správné brždění, je vidět, že řidič Fordu stál na plných brzdách a nebál se zašlápnout pedál do podlahy. Indikují to blikají zadní lampy. Bohužel to však bylo málo. Zastavit s odstupem se nepodařilo a Ford Mondeo nabouralo do dodávky vpředu.

Škody na obou autech nebyly velké, skutečně chyběli jen milimetry a nic by se nestalo, přesto ale budou muset obě auta do servisu. Na vině je jednoznačně řidič Fordu, přestože řidič dodávky nejel také předpisově. Celá kolize pak potvrzuje fakt, že reálná rychlost auta, zejména ve městě, je zásadní. A že i z malé rychlosti je při nepozornosti velmi obtížné zastavit. Nebýt před Mondeem dodávka, ale přechod pro chodce, mohly být dopady skutečně fatální.

Nemyslíte, že i 50 km/h do města je moc?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články