Přijít o řidičák je teď snadné. Stačí jeden manévr na přechodu pro chodce

Jak přijít o řidičák na místě a během jedné chvíle? Stačí ignorovat zákon a na přechodu předvést šílený manévr.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Když se to sejde, tak se to někdy sejde v tom ohledu, že nestačí jeden přestupek. Existují řidiči, kteří když vyjedou, neberou si servítky a porušují pravidla provozu od prvních vteřin za volantem. A pak se diví, že je policie zastaví, pokutuje a nemá s nimi slitování. V součtu přestupků pak řidič může dostat vysokou pokutu a také může přijít o řidičský průkaz. Velmi často nejsou závažné přestupky řešeny na místě, ale rovnou jdou do správního řízení.

Řidiči často páchají závažné přestupky z neznalosti zákona

Jako se to stalo před časem policistům z polské policejní skupiny SPEED ze Zemského ředitelství policie v Krakově. Ti zadrželi k běžné kontrole jednoho z řidičů, který předjížděl na přechodu pro chodce. Při tomto manévru řidič navíc překročil rychlost o více než 50 kilometrů v hodině. Aby toho nebylo málo, dotyčný automobil neměl aktuální technickou kontrolu. To vše vyvolalo u řidiče, který si od policistů příliš pozitivních informací nevyslechl, velkou nelibost.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Policisté ze skupiny SPEED v Krakově zastavili ve všední den ráno v Głogoczówě na státní silnici číslo 7 neukázněného motoristu. Šlo o řidiče automobilu značky Citroen, za volantem byl 44letý muž. Na vyznačeném přechodu pro chodce předjížděl jiné vozidlo a překročil rychlost o 51 km/h. Potvrdil, že Poláci jsou v autech spíše vepři než slušňáci, prevít jel totiž 101 km/h. Vozidlo zadrženého řidiče v době zadržení nemělo platné technické kontroly, kvůli čemuž řidič ztratil doklad o registraci.

26letý řidič „závodník“ dlouhodobě páchal dopravní přestupky. Vyfasoval historicky rekordní pokutu ve výši 350 000 Kč

Řidič byl navíc potrestán pokutou v přepočtu 7 500 Kč na místě a 28 trestnými body. To znamená, že podle polské legislativy překročil povolenou hranici 24 trestných bodů. A přišel tak o řidičský průkaz. „Žádáme všechny řidiče, aby dodržovali platné dopravní předpisy,“ nechala se v kontextu události slyšet krakovská policie. „Překročení rychlosti a přestupky na přechodech pro chodce jsou hrubým porušením zákona, které přispívá k vážným dopravním nehodám.“ Pod to se samozřejmě můžeme také podepsat, nemusíme být ani policisté.

Řidič se na místě s tolika body vybodoval a přišel o řidičák

Pokud někde skutečně striktně dodržovat rychlost, je to na přechodech pro chodce. Jde o riziková místa vyžadující maximální pozornost a odpovídající rychlost jízdy. U nás se na takový přestupek, tedy předjíždění na přechodu pro chodce, nahlíží jako na nedovolené předjíždění. Takový druh přestupku nelze s řidičem řešit na místě a vždy je zahájeno správní řízení. Tam hrozí pokuta ve výši 5 až 10 tisíc korun, sedm bodů v bodovém systému a také zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok.

Co na to říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články