Proč někdo ukradl auto a nabourané je vrátil zpět majiteli? Ženu nezastavilo, že přišla 18krát o řidičák

Zákaz řízení silničního piráta od dalšího řízení auta nezastaví. Ani když je pirát ve skutečnosti žena a těch zákazů je téměř dvacet.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jaký nejbizarnější případ spojený s dopravní nehodou jsme kdy zaregistrovali? Do redakce nám přišel e-mail s dotazem, jaký případ autonehody z českých silnic je podle nás nejkurioznější. Těžko rozhodovat, nedávno jsme psali o tom, jak muž zastavil na dálnici, aby vykonal potřebu. Přitom nezajistil své auto, to se samo dalo do pohybu a způsobilo několik dopravních nehod. Věc se obešla naštěstí bez tragédie se zraněním nebo ztrátou lidského života.

Jeden zákaz řízení každý rok po dobu deseti let je k neuvěření

Jsou tady ale starší případy, které s odstupem času mohou působit skutečně kuriózně. V prvním případě šlo o řidičku, která přišla osmnáctkrát o řidičák, přesněji řečeno jí byl osmnáctkrát vystaven zákaz řízení. Šlo o to, že si policisté při monitorování dopravy v hlavním městě všimli auta, které na Sokolské poměrně nekoordinovaně přejíždělo z pruhu do pruhu. Policejní hlídka pojala podezření, že by řidič mohl být pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, a rozhodla se vozidlo zastavit.

i

Řidič ovšem na modré majáky a červený nápis „STOP“ nereagoval. Vozidlo pokračovalo z centra směrem k ulici 5. května. Došlo ke stíhání vozidla, zastavit toto auto se policistům podařilo až mnohem dál, v okolí výjezdu na Náměstí Hrdinů. Namísto předpokládaného silničního piráta seděla za volantem auta osmadvacetiletá žena. Policisté řidičku podrobili testu na alkohol a drogy. S jakým výsledkem? S negativním, ani jedna z těchto zkoušek neprokázala přítomnost nějaké zakázané látky. Nicméně o žádného svatouška rozhodně nešlo.

Honička a na jejím konci žena, která měla 18 zákazů řízení

Následovala lustrace řidičky – policisté z evidence zjistili, že prověřovaná měla za svou řidičskou kariéru vysloveno neuvěřitelných osmnáct zákazů řízení motorových vozidel. Jinak řečeno za svou desetiletou „kariéru“ řidičky, pokud si udělala papíry už v osmnácti, o ně přišla právě osmnáctkrát. A to není vše, pět z těchto zákazů bylo v době zmiňované kontroly stále platných. Policisté řidičku předvedli na policejní služebnu pro podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Druhý případ, který je podle nás také dost bizarní, se naopak bez alkoholu neobešel. Zdánlivě se jednalo o dva případy, ale pak se ukázalo, že jde o jednu věc a jednoho řidiče. Nejprve byla policii nahlášena dopravní nehoda dodávky v ulici Na hvězdárně. Tu měl způsobit řidič nákladního auta, ovšem s tím, že tento po střetu se třemi zaparkovanými vozidly a sloupem veřejného osvětlení z místa nehody ujel.

Dvě hodiny a bylo po autě. Organizovaná dvojce zlodějů vykostila Toyotu, v zapadlém lese z ní zbyly jen koberečky a bordel

Z toho důvodu po něm začali policisté pátrat. V tu samou dobu ale na linku 158 oznámil muž poměrně nevšední případ odcizení vozu, shodou okolností taktéž dodávky. Kuriozní na oznámení bylo především to, že oznamovatel tvrdil, že majiteli vůz někdo ukradl, naboural a poté mu ho vrátil zpět před dům. Hlídka vyjela na místo hlášení krádeže a tam podrobila třiadvacetiletého muže, který věc nahlásil, orientační dechové zkoušce. Výsledkem kontroly byla hodnota alkoholu dosahující téměř dvou promile.

Pil alkohol, kradl auto, boural, ujel z místa nehody. Pak auto vrátil

Další šetření pak ukázalo, že právě tento muž byl hlavním aktérem zmiňované dopravní nehody v ulici Na hvězdárně. Právě on seděl v době střetu za volantem zmíněné dodávky. „Chudák“ nemohl tušit, že ho čekají ještě další krevní testy, zřejmě stíhání pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, stíhání pro trestný čin poškození cizí věci. Alkohol prostě za volant nepatří. A ten, kdo neumí pít, by pít neměl. Nicméně oba případy patří jistě mezi ty skutečně „neuvěřitelné“, jakkoli je lze snadno dohledat v archivech policie. Bohužel i s odstupem času stále přes svou „odlehčenost“ musí působit varovným dojmem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je třeba vědět, že podle statistik u všech dopravních nehod vychází přibližně každá pátá nehoda šetřená PČR jako ta se zraněním nebo úmrtím. Je to vysokých 18 % ze všech nehod. U nehod s alkoholem je riziko zranění a úmrtí proti ostatním nehodám téměř 2,5násobné. Platí, že u nás 42,8 % nehod pod vlivem alkoholu zahrnuje zranění nebo úmrtí. Podíl nehod pod vlivem alkoholu za rok 2022 dosahuje úrovně 4,9 %. To je sice pokles o 0,2 % oproti předchozím dvěma rokům, ale i tak. Každá oběť způsobená zbytečnou lidskou slabostí a vlivem alkoholu je zbytečná.

Jak naložit s řidičem, který ignoruje zákaz řízení?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články