Vezl v kufru auta nákup a tvrdil policii, že jde o zásobování. Chtěl se vyhnout pokutě za porušení zákazu zastavení

Lhát policii a tvrdit, že jde o zásobování, je plán, který nemá šanci na úspěch. Tak si místo na parkování řidič nevyslouží.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Karla Svodíra
                   

Značka zákaz zastavení s dodatkovou tabulkou „Mimo zásobování“ vyvolává v řidičích často značnou invenci a pocit kreativity. Někteří motoristé vnímají dodatkovou tabulku jako prostor pro hledání kličky, jak zákaz zastavení jako takový neuposlechnout a obejít. Zásobováním však není člověk, který veze v kufru auta pytlík s moukou nebo pytel oříšků. Jakkoli by se dalo o výkladu na místě spekulovat a s policistou licitovat a tvrdit, že řidič oním „zásobováním“ skutečně je. Zákon totiž mluví jasně.

Vymlouvat se na zásobování se nevyplácí, cedulka nestačí

Do redakce nám 1. června napsal čtenář pan Karel Svodír z Prahy a my jsme se rozhodli jeho dotaz zveřejnit v plném rozsahu. Týká se právě značky Zákaz zastavení s dodatkovou tabulkou Mimo zásobování. „Nedávno jsem parkoval u jedné restaurace a všiml jsem si značky Zákaz zastavení s dodatkovou tabulkou Mimo zásobování,“ píše pan Svodír. V zákazu stála dvě osobní auta, jako zásobování nevypadala,“ dodává čtenář. „Zajímalo by mne, jestli tam mohla stát a zda bych tam mohl zaparkovat i já. Když bych eventuelně policii tvrdil, že jsem zásobování,“ upřesňuje pan Svodír. „Měl jsem totiž v kufru nákup a pytel brambor, tvrdil bych, že ho vezu do té restaurace.“

iZdroj fotografie: Se souhlasem Karla Svodíra

Nejprve je třeba prohlásit, že lhát se nemá a kdo lže, tomu naroste dlouhý nos. Omluvte pokus o vtip, který měl však říct, že z naší strany rozhodně neschvalujeme porušování pravidel s následným vymlouváním se a lhaním. Nicméně k danému tématu. Existují dvě podobné dodatkové tabulky – „Mimo dopravní obsluhu“ a ono „Mimo zásobování“. Dodatková tabulka týkající se dopravní obsluhy omezuje platnost značky, pod kterou je umístěna, na vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby pro oblast za značkou.

Jak zaparkovat kdekoli bez rizika pokuty? To je sen většiny řidičů, používají k tomu různé cedulky

A dále na vozidla s označením O1, vozidla taxislužby a na vozidla, jejichž řidiči, popřípadě provozovatelé, mají v místech za značkou bydliště, sídlo nebo garáž. V případě dodatkové tabulky „Mimo zásobování“ neplatí zákaz zastavení pro vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby pro oblast. Znamená to, že i kdyby někdo skutečně svým autem někoho zásoboval, neplatí pro něj výjimka v dané lokalitě. Jinak řečeno výjimka platí skutečně pouze pro auta, která danou lokalitu zásobují (a samozřejmě plus další výše definovaná vozidla).

Povinnost označení neexistuje, licitování s policií se nevyplácí

Při konfliktu s policií by řidič pravděpodobně jen těžko dokazoval, že skutečně zásobováním je. V extrému by mohlo přejít řešení přestupku do správního řízení, kde už by se prokázalo, že řidič zásobováním skutečně není. Dejme tomu výslechem firmy, kterou by uvedl řidič jako zásobovanou. Spekulovat o tom, že by správním řízením mohl hrát řidič o čas a sehnat si potřebné potvrzení, například od místního provozovatele restaurace, je už za hranicí slušnosti a rozebírat je zde nebudeme.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Pro čtenáře pana Svodíra tedy může být závěr asi takový, že to, zda se jedná o zásobování, nebo ne, se navenek nepozná. Neexistuje povinnost mít nějaké označení. A naopak cedulka za oknem s nápisem „Zásobování“ z vozidla skutečné zásobovací auto nedělá. Jestli na místě před danou restaurací parkovala auta, která opravdu místo zásobují, nelze určit. To by bylo k řešení pouze pro policii. Doporučit parkování na takto vyhrazených místech s následným pokusem o výmluvu z naší strany určitě nelze.

Parkovali jste někdy na místě pro zásobování?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články