Jak zaparkovat kdekoli bez rizika pokuty? To je sen většiny řidičů, používají k tomu různé cedulky

Řidiči si za stěrače dávají cedulku „Zásobování“ a připadají si imunitní vůči pokutám. Opak je ale pravdou. Kousek papíru nic neřeší, naopak může při sporu se strážníkem přitížit.

i Zdroj fotografie: Filip Rakovan
                   

Řidiči jsou někdy skutečně kreativní, jejich invence hraničí s nadšením spisovatelů. Pro to, aby mohli parkovat na místech, která nejsou k parkování vyhrazená, dávají za sklo kartičky s různými nápisy či vzkazy. Kromě zákonem stanovených karet typu lékaře ve službě či přepravu zdravotně postižených osob.

Cedulky za sklem nejsou legální, pouze schválené průkazy

Za oknem auta lze občas zahlédnout cokoli. Papírek s nápisem „Přijdu hned.“ Osobní vizitku. Papír s telefonním číslem a vzkazem „Překážím ve vjezdu? Volejte číslo…“ A samozřejmě také cedulku s nápisem Zásobování. Nic z toho neopravňuje žádného řidiče, aby parkovat tam, kde se mu zlíbí. Dokonce ani s cedulkou Zásobování nelze parkovat v místě, kde je značka Zákaz zastavení s dodatkovou tabulkou Mimo zásobování.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan

Myšlenka umísit si za sklo cedulku s nápisem Zásobování a parkovat na místě vyhrazeném pro zásobování je nepatřičná. Zákon totiž žádné označení zásobování nevyžaduje. A stanovená není ani doba, kterou může zásobovací automobil na místě stát. Na takto vyhrazeném místě může totiž stát více než jen zásobování prodejny. 

Popeláři zaparkují, vy na návštěvě ne!

Zaparkovat tam může lékař konající službu (za sklem má kartičku s modrobílým symbolem), s označením O5, popřípadě sanitka. Parkování je možné pro vozidlo, které má průkaz pro přepravu osoby těžce zdravotně postižené. Právo parkovat na místě vyhrazeném pro zásobování mohou také opraváři a údržbáři. A zástupci komunálních služeb, typicky svoz odpad či odtah vozidel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nikdo, skutečně nikdo z výše uvedených nemusí mít za sklem kartičku s nápisem Zásobování. Pokud by došlo na řešení situace, bude řidič zaparkovaného auta povinen doložit strážníkovi, že je skutečným zásobováním. Je na uvážení strážníka, jak situaci vyhodnotí. Pokud řidič zaparkovaného auta předloží například doklady od dodaného zboží, je vše v pořádku.

i

Není stanovena doba určená pro zásobování. Je logicky rozdíl mez časem potřebným pro vyložení jedné krabice igelitových tašek, a korbou plnou pivních sudů. Žádný strážník či úředník posléze ve správním řízení nebude perzekuovat pivovarského řidiče, že mu vykládka dvaceti padesátilitrových sudů trvala déle než tři minuty. Naopak ten řidič, který bude argumentovat zásobováním, které ale nedokáže, bude zasažen adekvátním postihem.

Co vy, parkujete pouze tam, kde můžete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„F-16 je zranitelným cílem pro ruský systém S-300 i letouny Su-35 a MiG-31,“ myslí si americký bojový veterán Davis
Události247.cz
Události247.cz
Dovolená v Chorvatsku se může výrazně prodražit. Při výběru peněz z bankomatu je důležité dbát na konverzi
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Je libo optickou iluzi k prověření vaší pozornosti? Pokud dovedete na fotce najít skrytého ptáka za 7 sekund, jste fakt dobří
adbz.cz
adbz.cz
Nebaví vás neustálá dřina v kuchyni? Přichází čas na pořádné vychytávky