Obyčejná pěna na holení dokáže s autem doslova zázraky. Kdo objeví její schopnosti, ten na ní nedá dopustit

Udržovat auto v čistotě může být nákladné, zejména s ohledem na cenu přípravků. Přitom stačí sáhnout v koupelně do skříně pro to, co tam každý řidič určitě má.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Péče o auto v rovině udržování čistoty má dva jasné a nepřehlédnutelné aspekty. Tím prvním je estetická stránka věci, prostě jezdit v autě, které připomíná odpadkový koš, je nechutné. A i když je leckdy obtížní udržovat absolutní pořádek v kabině, mírný chaos má své hranice. Druhou stránkou věci je vliv nečistot na zdraví řidiče a posádky.

Čistotu v autě lze udržovat levně. Stačí to, co je v koupelně

Lékaři doporučují všem majitelům automobilů udržovat auta v čistotě. Dezinfikovat kabinu, pravidelně čistit klimatizaci, preventivně ničit viry a bakterie na povrchu plastového obložení, které se do vnitřku vozu dostanou z okolí. Snaha udržet vnitřek auta v čistotě a bez škodlivin však někdy naráží na fakt, že plasty ošetřené antiseptickou kosmetikou nejsou hezké na pohled, lesklé a atraktivní. Naopak takový povrch ještě více zmatní.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Majitel vozu či řidič může vsadit na nějakou drahou značkovou kosmetiku, řada motoristů ale nechce nebo nemůže utrácet za prémiové produkty. A velmi často také, když se řidič rozhodně auto umýt a vyčistit, nemá po ruce ty správné přípravky. Dá se sáhnout alternativně po něčem, co má každý doma? Ano, dá a výsledkem budete jistě překvapeni, pokud něco takového vyzkoušíte. Pomoci totiž může běžná pěna na holení.

Pěna na holení a hadřík. Nic víc není potřeba

Co je k ošetření interiéru ( i exteriéru) auta pomocí pěny na holení zapotřebí? Samozřejmě samotná kosmetika, tedy pěna na holení, ideálně v praktickém spreji. Dnes už snad nikdo nemíchá pěnu z pevného kusu v krabičce, pomocí navlhčení štětky?! Na značce nezáleží, postačí obyčejná řada z privátní kolekce nějakého řetězce, není nutné hledat něco, na co dělá v televizi reklamu mezinárodní fotbalová hvězda. A dále hadřík, ideálně ten z mikrovlákna. Postup je pak následující, v prvním kroku je třeba nanést malé množství pěny na ošetřovanou oblast plastového obložení.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Pak se místo otře krouživými pohyby. Ve finále je zapotřebí počkat, než film na plastovém díle zaschne. Po zaschnutí by měl být výsledek okamžitě viditelný. Barva plastu by měla být hlubší a sytější, zejména na pozadí kontur a tvarovaných detailů. Tímto způsobem je možné vyčistit plasty jakékoli bary či textury, pěna je absolutně neutrální a nemůže způsobit žádnou škodu. Pozor, to neplatí pro aplikaci na jiné typy materiálu, zejména textilie či kovy, na cokoli jiného než na plast se pěna na holení nedoporučuje.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Jak a čím čistíte plasty v kabině auta vy?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články