Řidiči dávají za sklo CD disk lesklou stranou nahoru. Věří, že se ochrání proti změření rychlosti policejním radarem

Mnoho z vás nám psalo, že u řidičů z Ukrajiny vídáte na českých silnicích CD disky za čelním sklem. Zjistili jsme, proč je tam mají.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Zahlédnout na silnici automobil, která má za čelním sklem umístěný spodní stranou ke sklu, není poměrně složité a ojedinělé. Důvody, proč to řidiči dělají, však mohou být různé. Některé z nich hraničí s pověrami a mýty, které se ve výsledku mohou motoristům vrátit v podobě vysokých pokut. Za relativně pravdivé lze prohlásit dva důvody.

CD bylo fenoménem konce 20. století, ovládlo svět

Pravdivé možná, ale i funkční? Kompaktní disk, zkráceně CD, se objevil poprvé v roce 1982 a ještě téhož roku pronikl do obchodů v Japonsku. Bylo to album, které natočil v roce 1978 Billy Joel. Úplně první hudební skupinou nahranou na komerčně vydané CD by však měla být fenomenální ABBA.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Tak jako tak, ať už byly začátky jakékoli, CD velmi rychle ovládlo trh a začalo se šířit po celé planetě. K nám se CD dostalo a masivně se rozšířilo v devadesátých letech. Původně stálo CD stovky korun, později nebyl problém koupit prázdný CD disk určený k domácímu nahrávání za pár korun. Doslova.

Kompaktní disk vytlačit z autorádií klasické kazety

CD disk pronikl i do automobilového průmyslu, autorádia kdysi vybavená kazetovým přehrávačem byla nahrazena systémem s přehráváním CD disků. V autech jsou přehrávače CD i dnes, i když řidiči už CD téměř nepoužívají. Nicméně důvody, pro které si řidiči dávají CD disky za čelní sklo, s hudební produkcí nijak nesouvisí. O co tedy jde?

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

V dobách, kdy začala policie měřit rychlost aut pomocí mobilních měřících zařazení, takzvaných radarů, vznikla a rozšířila se fáma spojená s CD. Disk umístěný za skla prý dokáže zmást paprsek vyslaný z radaru a policista pak nemůže rychlost jedoucího auta změřit. Jedením z důvodů, proč si motoristé dávají CD za sklo, je tedy ochrana proti změření rychlosti vozu policejním radarem. Funguje to?

CD má sloužit jako ochrana řidiče proti aktivitám policie

Samozřejmě že ne, je to bohapustá fáma, která nemá žádný racionální základ. CD nemá žádné vlastnosti, které by mohly paprsek radaru nějak ovlivnit, jde o obyčejnou odrazovou plochu, jako třeba kus kovu, sklo nebo zrcadlo. Nefunguje to a ten, kdo jezdí s CD za sklem jako s ochranou, pokutě se při překročení rychlosti nevyhne. Tento „trik“ je rozšířený zejména ve východní Evropě.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Druhým důvodem umístění CD disku za sklo je dekorace. Pro běžného člověka to může být nepochopitelné, ale řidič kamionu může považovat hrozen CD za čelním sklem za vizuálně zajímavý. Proto si někteří řidiči, zejména nákladních aut, CD disky za čelní sklo věší. V minimu případů se může jednat ještě o pokus o rozšíření sluneční clony.

Co vy a CD v autě, používáte?

Zdroj: Snopes
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články