Řidiči ignorují detail této dopravní značky, přestože je na každém kroku. Později „toho litují“ a čelí skutečným následkům

Chodec nebo auto, vždy je jasné, kdo to odnese víc. A řidiči bohužel jednu značku ignorují, což je pak velký problém.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bezpečnost na silnicích je záležitostí nejen dodržování pravidel, ale také neustálého povědomí o okolním prostředí. Jedním z klíčových aspektů bezpečnosti je respektování přechodů pro chodce. I přes jasná pravidla a výrazné označení někteří řidiči stále nedodržují toto základní pravidlo. To může mít vážné následky. A problém je ten, že je tolik přechodů pro chodce, že je řidiči de facto ignorují. Minimálně v metropoli a velkých městech.

Řidiči otupí, a to bohužel i tehdy, když se jedná o dopravní značky

Přechody pro chodce jsou označeny svislými i vodorovnými značkami a mají sloužit k bezpečnému přechodu chodců přes silnici. Logicky, jak jinak. Řidiči mají povinnost přednostně nechat chodce přejít, jakmile se na přechodu objeví. Laicky řečeno. V reálu platí, že řidič musí dát chodci přednost. Ovšem také platí, že chodec nesmí vstoupit na přechod, když se auto blíží. Je to oboustranné. A tato pravidla nejsou pouhými formálnostmi, pozor na to.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Pravidla a značky mají jasný úkol, mají zvýšit bezpečnost chodců a minimalizovat riziko dopravních nehod. To je v pořádku. Opomenutí nebo záměrné porušení těchto pravidel může mít katastrofální následky. Řidič, který nedodrží přednost chodcům na přechodu, nejenže může čelit pokutám a trestným bodům, ale může být i viníkem vážné dopravní nehody. Následky takového jednání mohou být tragické pro oběť nehody, ale i pro samotného řidiče.

Má chodec na přechodu vždy přednost? Řidič natočil, jak ho protijedoucí auto sejmulo na zelenou

Je to vždy skutečná tragédie. Řidič, jenž smete chodce, si odnese nejenom trest, ale i pocit viny, kterého se už nikdy nezbaví. Do konce života bude žít s takovým stigmatem. Kdo by pak řešil vážné právní důsledky. Bohužel u nehod s chodci platí, že auto obvykle přežije bez úhony, ovšem člověk a jeho tělesná schránka, to je jiná. Už jen sebemenší ťukanec je pro člověka velmi nepříjemný a bolestivý. Cokoli více pak míří k fatálnímu konci.

Chodec nemá před autem šanci, jedině snad Chuck Norris

Nezáleží na tom, jaké je roční odobí. S příchodem zimy a kratších dnů je důležité ještě více zvýšit pozornost na silnicích. Chodci mohou být kvůli omezené viditelnosti a nepředvídatelnému počasí méně viditelní pro řidiče. Proto je důležité, aby řidiči dodržovali sníženou rychlost a byli připraveni na nečekané situace, zejména v blízkosti přechodů pro chodce. V létě se zase toulají nadšenci teplých vlahých nocí. Na chodce narazí řidič klidně ve tři hodiny ráno.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Bezpečnost na silnicích je společnou odpovědností všech účastníků provozu. Chodci by měli vždy pečlivě zkontrolovat situaci před přechodem a nosit odrazky a reflexní prvky, které zvyšují jejich viditelnost pro řidiče. Každý z nás má povinnost dbát na bezpečnost sebe i ostatních, a to nejen při řízení, ale i při chůzi po silnici. Pamatujme, že dodržování pravidel a ohleduplnost může zachránit životy. Život máme jen jeden.

Dáváte přednost chodcům?

Zdroj: BESIP
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články