Protřelí řidiči vozí v autě balíček jedlé sody a dobře ví proč. Jejich tajemství má drahocenné využití

Má smysl vozit v autě jedlou sodu? Řada řidičů ví že ano, používají tuto ingredienci mnoha způsoby a šetří své peníze.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Co nesmí chybět v kufru vedle klíče, zvedáku, výstražného trojúhelníku? Zkušení praktici sebou v autě vozí víc, než jenom povinou výbavu. Ostřílený řidič má na cestách po ruce řadu dalších pomůcek, vybavení, vychytávek, které velmi často svým původem nespadají do kategorie auto-moto. Pocházejí původně z kuchyně, koupelny či kutilské dílny. Navíc svou výbavu ještě obměňuje a doplňuje podle ročního období.

Povinná výbava nestačí, řidič toho potřebuje víc

Něco člověk za volantem na cestách potřebuje v zimě, třeba lopatu nebo lihový rozmrazovač, něco jiného zase v létě, typicky láhev s čistou vodou. Neměnný základ užitečných a potřebných věcí vozí motorista stále po celý rok. Od pracovních rukavic a zápalek, přes stahovací spojky a klasickou mapu, až po dlouhý provaz a balíček jedlé sody. K čemu ale právě tu motorista může potřebovat?

iZdroj fotografie: S vědomím Rudolfa Š.

Lepení plastových dílů

Pro funkční a rychlé zpravování prasklin v plastových materiálech skvěle funguje směs vteřinového lepidla a jedlé sody. Tímto stylem lze zacelit jakoukoli prasklinu v interiéru, velmi rychle a pevně. Nejprve se do trhliny nalije odpovídající množství vteřinového lepidla, povrch se pak posype jedou sodou. Tento postup se zopakuje třikrát a čtyřikrát. Lepidlo a soda spolu začnou chemicky reagovat a vznikne směs podobná epoxidu. Tímto stylem lze opravit různé nádrže a nádobky, víčka, jakékoli plastové díly, dokonce i nárazník.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mytí skla

Na první pohled obyčejná voda dokáže odstranit špinavé skvrny a nečistoty ze skla automobilu. Stačí smíchat 400 ml vody a 50 g sody. Vzniklý roztok se nanese na sklo a nechá se chvíli působit. Pak je nutné sklo očistit, vhodná je utěrka z mikrovlákna, a výsledek bude překvapivý. Auto bude vypadat jako nové.

Čištění pneumatik

Smíchá-li-se jedlá soda s vodou v poměru 1:1, vznikne jakási pasta. Ta, nanesena na pneumatiku, zajistí její oživění. Pastou je nutné potřít celé kolo, násobeno čtyřmi, takže je jasné, že spotřeba sody bude nemalá. Ale po opláchnutí bude pneumatika nejenom čistá, ale také zářivě černá.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Odstranění zápachu

V autě se může stát nehoda, díky které se na sedadle či opěradle objeví skvrna, která vydává nelibý zápach. Netřeba zacházet do detailů, ale ten, kdo někdy vezl malé dítě, kterému se udělalo nevolno, ví své. Anebo se může stát, že řidič či člen posádky šlápne do něčeho nepatřičného a pak přenese páchnoucí materiál na textilní kobereček. Soda je řešením, když se kabina auta zaplní obtěžujících pachem. Na skvrnu, která je nepříjemně cítit, se nasype trocha jedlé sody a ta obtěžující odér pohltí.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Co myslíte, dává jedlá soda v autě smysl?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články