Proč to dělají? Samozvaní „zkušení“ řidiči to považují za skvělou fintu a mažou si na okna aut zubní pastu

K čemu slouží nanášení zubní pasty nebo pěny na holení na vnitřní stranu oken auta? Výsledek vás rozhodně mile překvapí. Především teď v zimě.

i Zdroj: Jiří Louthan pro AutoŽivě
                   

V zimě se drtivá většina z nás dnes a denně potýká s mlžením vnitřní strany oken našeho vozu. Řešíme to tak, že stahujeme okénka, pouštíme na plno teplý vzduch na okna, a dokonce do procesu zapojujeme i klimatizaci. Ano, i v zimních měsících. Všechny tyto kroky jsou samozřejmě správné a po nějaké době skutečně okénka (především to přední) odmlží.

Co kdyby ale existoval způsob levného ošetření vnitřní strany oken našeho vozu tak, abychom se vůbec nemuseli zamlžení okének každý den zbavovat? Určitě by nám to ušetřilo čas a mnohdy také nervy. A vězte, že právě takové řešení existuje.

iZdroj: Depositphotos

Na mlžení oken s hadříkem a zubní pastou

Mlžení vnitřní strany oken našich aut je způsobeno anomáliemi zimního počasí – vysokou vlhkostí, deštěm a sněhem a také velkým teplotním rozdílem mezi interiérem vozu a klimatem venku. Když však na vnitřní stranu okének auta nanesete malé množství zubní pasty, můžete na takový problém, jako je zamlžené sklo, zapomenout. Jak to udělat správně?

Stačí nanést na sklo malé množství zubní pasty (nebo pěny na holení – účinek bude stejný) na měkký hadřík a otřít s ním okna na vnitřní straně. Zubní pasta by měla zanechat na skle tenký, neviditelný film, který si s daným úkolem účinně poradí. Tato finta je mnoha řidiči dobře prověřená a skutečně funguje. Sami jsme tuto praktiku vyzkoušeli. Jaká je naše zkušenost?

Co odhalil náš praktický test

Nanesení tenké vrstvy na okno skutečně není nic složitého. Je vhodné na to použít měkký hadřík, který se používá třeba k leštění plastů v interiéru. Co se naopak k danému účelu nehodí, to je třeba starý hadr, který se vám povaluje někde v zavazadlovém prostoru. Ten totiž může být špinavý, což ve finále logicky způsobí také znečištění okénka a jeho zhoršenou průhlednost. Navíc mohou být na starém hadříku nějaké hrubé nečistoty, kterými byste si mohli na okénku způsobit jemné škrábance. A ty už následně nikdy neodstraníte.

iZdroj: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Barevnost pasty neřešte. Drahé značky jsou zbytečné

Při aplikaci zubní pasty nemusíte mít strach, že vám její barevnost vysloveně zneprůhlední okno. Já jsem použil pastu, která je částečně bílá a částečně zelená. Mohu potvrdit, že zelená barva na okně vidět po nanesení pasty nebyla. Na rovinu přiznávám, že se mi po tomto zjištění ulevilo, protože jsem se zabarvení okna samozřejmě obával.

Značka zubní pasty patrně vůbec nehraje roli, takže je škoda na okna nanášet drahé značky, jako je Swissdent, Whitepearl, Curaprox apod., které vyjdou klidně i na 300 korun, nebo dokonce podstatně více podle konkrétního typu. Na čištění zubů bych je z vlastní zkušenosti rozhodně doporučil, ale na autookénka je jejich opravdu škoda.

Vrstva je vidět a hází jemné odlesky

Další důležitá věc. S množstvím zubní pasty na jednotlivé skleněné plochy to rozhodně nepřehánějte. Na hadřík nanášejte maximálně množství pasty, které odpovídá řekněme velikosti větší borůvky. A teprve když toto množství rozetřete na okénka, vymačkejte z tuby na hadřík další dávku. Pokud totiž začnete roztírat velké množství, vytvoří se vám na skle zbytečně silná vrstva a průhlednost okénka tím bude nepříjemně narušená.

iZdroj: Depositphotos

Faktem je, že i při malém naneseném množství zubní pasty ten tenký film na okně vidíte. Ne, že byste přes dané okno viděli výrazně hůře, nebo dokonce vůbec, ale i tenká vrstva prostě vidět je. A na slunci hází takové zvláštní až lehce nepříjemné odlesky. Někomu tento efekt může vadit a někomu zase ne. Nicméně konkrétně mě tento vizuální efekt za jízdy trochu rozčiloval.

Požadovaný efekt se skutečně dostavil

Ovšem efekt se jasně dostavil. Vnitřní strana oken se mi rozhodně přestala mlžit. Tím pádem jsem ušetřil ráno po nastartování vozu čas nějakým odvětráváním a zahříváním oken. A to je pozitivní závěr. Kdyby však vrstvička na oknech vůbec nebyla vidět, byl bych mnohem raději. Takže jaký plyne z našeho praktického testu závěr?

Doporučuji, abyste si nános zubní pasty v boji proti mlžení okének vyzkoušeli. A přitom testovali množství nanesené pasty tak, aby vám výsledný efekt v podobě poměru nemlžení/viditelnost filmu ze zubní pasty vyhovoval. Pokud dojdete k závěru, že vás viditelnost pasty na oknech štve, prostě vrstvičku setřete saponátem a budete se dál věnovat každodennímu odmlžování. Rozhodně si aplikací pasty na okna v interiéru nic nepoškodíte ani byť drobně neznehodnotíte.

Pokud se rozhodnete tuto praktiku sami vyzkoušet ve voze, dejte nám vědět do komentářů pod tímto článkem, jak se vám celá záležitost osvědčila. Určitě tím pomůžete i ostatním řidičům. A třeba máte i nějaké vlastní finty na mlžící se okna, se kterými byste se nám rádi svěřili. Za vaše názory a zkušenosti budeme velice rádi.

Jaký je váš trik na zamlžená okénka v autě?

Zdroj: gearrice.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články