Apple CarPlay převezme v autech roli přístrojového štítu: Unikly první fotografie. Lidé s Android mají zatím smůlu

Motoristé s telefonem značky Apple mají výhodu jen do chvíle, než svůj mobil odloží. Proč lidi s Androidem nemohou mít stejnou přístrojovku?

i Zdroj fotografie: Porsche
                   

Více technologie, více digitálních serepetiček, více displejů a nutnost být neustále připojený online. Auta se pomalu a jistě stávají bezmocnými bez internetu a chytrých telefonů. Za chvíli to bude tak, že bez online připojení auto ani nenastartuje, uvidíte. Nicméně teď je tady jiná zpráva. Někoho možná potěší, snad většinu majitelů elektroniky s nakousnutým jablkem. Jiné asi ne. Rozhodně ne ty, co mají telefon, který běží na operačním systému Android.

Telefon propojený s autem tak, že vytváří přístrojovou desku?

Společnost Apple přináší do světa automobilového průmyslu novou generaci svého rozhraní CarPlay. Očekává se už letos, v roce 2024. Značka se aktivně spojila s výrobci automobilů, včetně prestižních značek jako Porsche a Aston Martin. Snaha byla, aby technologický gigant přinesl do aut jedinečné uživatelské rozhraní. To bude součástí nadcházejících modelů těchto automobilových výrobců. Jinak řečeno, budíky v autě budou od Applu.

iZdroj fotografie: Apple, Porsche

Rozhraní CarPlay nové generace nabízí vylepšený design, který má ladit s charakterem každé automobilové značky. Porsche a Aston Martin představují první náhledy na to, jak bude vypadat tato inovativní technologie v jejich vozidlech. Automobilky se rozhodly využít možností, které nová generace CarPlay nabízí. U Porsche lze vidět trojici kruhových měřidel ve sdruženém přístroji a unikátní tapetu na pozadí, která imituje vzor sedadel.

Bill Gates si koupil Porsche Taycan. A hned promluvil o negativech elektromobility

Aston Martin naopak upřednostňuje jiný přístup. Prezentující centrální informační obrazovku zakončenou kruhovým rychloměrem a otáčkoměrem s textem „Ručně vyrobeno ve Velké Británii“. Zdůrazňuje tak luxusní a ruční výrobu těchto exkluzivních vozidel. Není to jen o tom, jak to všechno „moderně“ vypadá. Jde zde plná integrace s nativními systémy auta. Jinak řečeno, nejedná se jen o navigaci a poslouchání hudby.

Všechno je virtuální. Proč nemohly zůstat analogové budíky?

Nová generace CarPlay se neomezuje pouze na centrální obrazovku infotainmentu. Integrací do všech displejů vozidla má zajišťovat plynulý zážitek s možností zobrazení informací z nativního informačního a zábavního systému vozidla, například údaje o tlaku v pneumatikách. Co se stane, když nebude mít řidič u sebe telefon? Nebo když změní značku a od Applu přejde ke konkurenci? Pak zjevně o svou přístrojovou desku přijde.

iZdroj fotografie: Apple, Aston Martin

Kdy tohle nastane? Porsche nezveřejnilo konkrétní termíny pro začlenění této technologie do svých modelů. Aston Martin již potvrdil, že nová generace CarPlay bude součástí jeho informačního systému v roce 2024 ve vozech DB12 a kabriolet DB12. S ohledem na vazby Porsche a na skupinu Volkswagen lze očekávat, že tato inovativní technologie brzy pronikne do dalších značek koncernu. Co budou dělat lidi bez Applu? Pravděpodobně zde bude možnost standardních budíků od výrobce. Pokud Android nepřijde s něčím konkurenceschopným.

Máte rádi Apple?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články