Řidiči nervózně kontrolují svůj řidičský průkaz: Je tam v rohu nenápadný kód 78? Pokud ano, tak „vyhráli v loterii“

Nenápadné číslo v levém dolním rohu může znamenat velký problém. Kdo ho má na řidičáku, nesmí jezdit tak, jak je běžné u ostatních řidičů.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Řidičské průkazy obvykle jejich držitelé moc nestudují. Vlastně s dokladem přijdou do styku většinou pouze při vyplňování nějakého formuláře nebo při policejní kontrole. Co je na řidičském průkazu, řidiči obvykle jen tuší. Jsou si vědomi uvedení jména, příjemní, nějakých dalších osobních údajů. Dále skupiny, na kterou mají oprávnění. Víc většinou nic. A to je chyba.

Na řidičáku je víc než jenom jméno, příjmení a skupina

Na řidičském průkazu jsou uvedené i harmonizované kódy a národní kódy. Kódy jsou definované v příloze č. 5 vyhlášky č. 31/2001 Sb., o řidičských průkazech a o registru řidičů, ve znění pozdějších předpisů. Uvedená vyhláška byla ve věci harmonizovaných kódů novelizována vyhláškou č. 75/2016 Sb., s datem účinnosti k 1. 1. 2017. V řidičském průkazu podle § 1 odst. 5 bodu 12 uvádí harmonizované kódy, kterými se provádí podmínění.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Nebo omezení řidičského oprávnění, profesní způsobilost řidiče, případně administrativní náležitosti. Například skupina 01 je skupina Ochrana nebo korekce zraku. Kód 01.01 Brýle na řidičském průkazu omezuje držitele k řízení vozidla s brýlemi. Kontaktní čočky mají kód 01.02. Pokud má řidič takové omezení, musí řídit právě s uvedenými pomůckami. Věc není tak jednoduchá, nelze třeba brýle zaměnit za kontaktní čočky.

Co opravdu, ale opravdu nikdy neříkat policistovi při dopravní kontrole. Nemuselo by to dopadnout dobře

Pokud to nemá řidič uvedeno v řidičáku. To je kód 01.06 a s ním může brýle a kontaktní čočky střídat. Kódů je celá řada, nejde jen o zdravotní omezení. Například kód 78 na řidičském průkazu znamená, že řidiči mohou řídit pouze vozy s automatickou převodovkou. To znamená, že se motorista nemusí bát, že mu motor při startování zhasne nebo že špatně zařadí. Ovšem stejně tak to říká, že držitel tohoto řidičáku nesmí řídit automobil s manuální převodovkou.

Pozor na přepis nebo chybu, může se při kontrole prodražit

Jestliže řidič absolvoval autoškolu a žádal o řidičský průkaz na automat, pak nebude kódem na řidičském průkazu překvapen. Stejně tak bez překvapení bude člověk, který má na dokladu kód s nějakým tělesným omezením, s profesní poznámkou a podobně. Je logické, že dělám-li si řidičák na automat, mám řidičák na automat. Nicméně co už nedělá asi nikdo, to je pečlivá kontrola při přebírání nového řidičského oprávnění, například při výměně.

iZdroj fotografie: Unsplash

Úřednice na přepážce dá pokyn ke kontrole nově vydaného průkazu, ovšem kód si 99 % lidí nezkontroluje. Udělali jsme mezi čtenáři AutoŽivě rychlý průzkum a je to tak, téměř nikdo kódy na průkazu neřeší. A to je velká chyba. Pokud by došlo k administrativní chybě a na průkazu byly kódy uvedené chybně, může si řidič při kontrole policií zadělat na velký problém. Kód, pokud ho někdo na dokladu má, by našel v levém dolním rohu, na titulní fotce, kde jsou doklady bez kódu, v místě s číslem 12.

Máte na řidičáku nějaký kód?

Zdroj: MD ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články