Lidé za volantem kolikrát nepřemýšlejí, ukazuje se to na používání mlhových světel - AutoŽivě

Lidé za volantem kolikrát nepřemýšlejí, ukazuje se to na používání mlhových světel

Většina řidičů zapíná mlhovky, i když je jen slabý opar a auto vidíte na stovky metrů. Mlhová světla mají svůj význam, ale spousta řidičů je používá zbytečně a bezmyšlenkovitě.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mlhovka se používá právě za nepříznivých podmínek. Existují jen dvě polohy, zapnuto a vypnuto. Sami řidiči ale na silnicích mohou vidět, že je lidé používají neuváženě, přitom pravidla pro jejich používání jsou jednoduchá. Mlhová světla by se měla zapínat, pokud opravdu není na silnici vidět na krok, neboť toto silné světlo alespoň trochu zlepší viditelnost a navíc ukáže protijedoucím řidičům, v jakých místech se nacházíte.
Někteří řidiči mlhovky zapínají bezdůvodně

Jedno z pravidel zní, že se mlhovka zapíná pouze v případě, kdy vás auto za vámi nemusí vidět. Jestli ale za vámi jede vozidlo již delší dobu, není důvod mlhovku zapínat, protože vás vidí. Nezapíná se ani v případě, že prší nebo je na silnici mírný opar. Na dálnici musíte mít dostatečný prostor na to, abyste v případě nouze dokázali zastavit včas, než narazíte do překážky. Pokud jedete rychlostí 130 km/h a potřebujete si zapnout mlhovky, je nutné zpomalit. Mlhovky vůbec rozsvícené mít nepotřebujete, pokud kolem sebe máte rozhled i ve vysoké rychlosti.


iZdroj fotografie: Freepik

Mlhovku vypněte ve chvíli, kdy přijedete do kolony automobilů a za sebou vidíte auto, které se přibližuje. Určitě už vás také vidí, a proto mlhovkami nemusíte svítit. U používání mlhovek je nutné hlavně přemýšlet a nepoužívat je, když vidíte první opar. Výklad zákona je v tomto případě zvláštní, ne každý ho pochopí. Pokud jste denně na cestách, určitě už pochopíte, že mlhovky se používají jen v nutných případech, kdy už po silnici musíte jen opravdu šnečím tempem.

Stačí si pořádně rozsvítit a mlhovky nebudete potřebovat

V mlze rozhodně nestačí denní svícení, proto si před jízdou zkontrolujte, jestli řádně svítíte. Může to být důvod, proč na silnici dobře nevidíte a také faktor, který může hrát roli v případné dopravní nehodě. Pokud má vůz před vámi mlhovky zapnuté, určitě víte, že oslňují a jsou kvůli nim špatně vidět brzdová světla. Každý řidič by se měl zamyslet nad tím, jestli chce tomu za ním vypalovat očí mlhovými světly.


iZdroj fotografie: Pixabay

Zákon říká, že přední mlhová světla se mají užívat jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. V případě zadních světel do mlhy je řidič musí užít vždy, když je hustý déšť, sněží nebo je mlha. Používají se tedy jen v případě, kdy skoro nejsou vidět světla vozu, které jede před vámi. Někteří řidiči dokonce mají potřebu mlhová světla zapínat jen pro to, že to na jejich autě vypadá dobře.

58 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 171 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Desetiletí byly schované, nyní budou historické letouny opět k vidění
Události247.cz
V Česku zemřely za první 3 měsíce desítky tisíc lidí. O polovinu více než je průměr
VědaŽivě.cz
Astronomové zachytili jasně modrý vesmírný úkaz
adbz.cz
Černá plíseň se běžně vyskytuje v řadě domácností, přitom způsobuje závažná chronická onemocnění