Řidiči jsou poblázněni levným sedanem značky Fiat. Spotřebuje jen 4 l/100 km a na jednu nádrž ujede 1 250 km

Východní část Evropy miluje sedany, zejména pokud mají minimální spotřebu. Ve spojení s nízkou prodejní cenou jde o zákaznický trhák.

i Zdroj fotografie: Fiat
                   

V době vysokých cen pohonných hmot je snaha koupit si auto s co nejnižší spotřebou a nejúspornějším motorem evidentní. Pro řadu kupujících jde o rozhodující faktor. Nedávno na trh uvedený levný sedan značky Fiat tyto atributy přesně naplňuje. Pro český trh není karoserie sedan právě typická, Češi mají rádi kombíky a SUV. Ale ve východní části Evropy, na Balkáně a v Turecku, jsou klasické čtyřdveřové karoserie stále populární.

Východní část Evropy je jiná, tam milují sedany

V kombinaci s motorem, který jen srká palivo, jde o prodejní trhák. Právě Turecko je teď v našem hledáčku, litr nafty tam přijde na 20 Kč. Když se k tomu přidá přijatelná pořizovací cena a nízká spotřeba, nelze se divit, že zákazníci toto auto zbožňují. Turecko je velmi zajímavý automobilový trh, kde jsou sedany prostě jednoduše stále velmi oblíbené. Jsou symbolem luxusu a prestiže.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

V loňském roce však došlo k průlomu, protože SUV měla větší podíl na trhu, a to 27,3 %, než sedany s podílem 26,6 %. To je celkem jednoznačné, podíváme-li se na nejprodávanější modely na tomto trhu. Jednoznačným vítězem roku 2022 se stal Fiat Egea s 97 100 registracemi. Nejoblíbenější byl samozřejmě sedan, který ve verzi s 1,3litrovým dieselem spotřebuje v kombinovaném cyklu 4,1 l/100 km. Na jednu nádrž dokáže ujet až 1 250 kilometrů.

Modelová řada tam startuje cenami lehce nad 400 tis. Kč

Ceny aut tam začínají cca od 432 000 Kč. Další zničující výhoda vedle ceny a spotřeby? Míru přednosti levného sedanu Fiat ukazuje výsledek druhého modelu ve výsledcích prodejů. Jde o Renault Clio. Populární hatchback měl s prodeji 41 600 kusů více než dvakrát horší výsledky. Třetím na stupni vítězů byl na tamním trhu Ford Tourneo Courier s 34 700 prodanými vozy.

iZdroj fotografie: Toyota

Jestli se do TOP 5 dostalo nějaké jiné auto s karoserií mimo čtyřdveřové sedany? Pětku nejlepších, tedy nejvíce prodávaných aut v loňském roce, doplňují sedany Toyota Corolla s 31 200 kusy a Renault Megane s 28 900 prodanými vozy. Pokud se jedná o SUV, u nás tak populární, tak v Turecku to je zejména Dacia Duster s 25 000 registracemi. Inu, jiný kraj, jiný mrav, u nás jsou sedany na chvostu prodejních tabulek.

Co říkáte na spotřebu 4 l/100 km?

Zdroj: Fiat
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články