Proč zkušení řidiči dávají do interiéru bobkový list: Levné koření má v autě unikátní účinek

Bobkový list jako pomocník řidiče osobního auta? Ano, ale musí být jasné, na co ho použít.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Automobilové pověry jsou mnohdy úsměvné. Existují ovšem praktiky na hranici bizarnosti, které nelze za mýty považovat. Řidiči je skutečně praktikují, a někdy dokonce fígle, byť na první pohled nepochopitelné, fungují. Jedním takovým je využití divokého koření pro příjemnější a komfortnější pobyt v automobilu. Kuchaři, hospodyňky, každý, kdo se občas motá v kuchyni ví, co je divoké koření.

Koření v autě ano, vařit se ale nebude

Jde o kombinaci bobkového listu, černého pepře a nového koření. A právě bobkový list by mě mít účinky, které by neměly motoristy a řidiče nechat chladnými. Někteří řidiči, kteří sami sebe považují za otřelé profesionály za volantem, dávají před dlouhou cestou do kabiny auta bobkový list. Umísťují ho buď v textilním sáčku nebo v papírovém zábalu, popřípadě koření umístí do vozu jen tak. Obvyklým místem, kam podle těchto gastro-motoristických specialistů bobkový list patří, je buď přihrádka v palubní desce nebo schránka v loketní opěrce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bez obalu je bobkový list hned po ruce, nicméně sušené listy jsou křehké, snadno se polámou na velmi drobné kousky a pak vytvoří nežádoucí prach a odpad. V obalu nedochází ke kontaminaci koření prachem a nečistotami v kabině. Co je vlastně bobkový list? Přeš lehce komický český název jde o sušené listy vcelku „honosné“ rostliny, vavřínu vznešeného. Botanický název je o mnoho ušlechtilejší, připomíná starý Řím, kde se vavřínem zdobili mocní lidé tehdejší doby.

Bobkový list patří do omáčky. A do loketní opěrky!

V kuchyni se sušený vavřín používá zejména do omáček pro svou výraznou chuť, typicky do svíčkové, vkládá se do základu hovězího vývaru. Neobejde se bez něj myslivecká kuchyně. Medicínsky podporuje bobkový list trávení, má protizánětlivé účinky, snižuje u diabetiků hladinu krevního cukru, působí sedativně. Sedativum je však za volantem absolutně nežádoucí, tak proč řidiči bobkový list používají?

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Bobkový list kromě jiného údajně působí blahodárně jako obrana proti kinetóze. Pokud se dělá někomu na dlouhých cestách špatně, z pohybu auta, pak je bobkový list vhodným prostředkem k potlačení kinetických potíží. Řidič či spolujezdec si dají list bokového listu pod jazyk a nechají koření účinkovat. Chemikálie obsažené v listu by měly působit příznivě na žaludek a nervový systém člověka a měly by velmi rychle snížit nevolnost a nepříjemné pocity.

Myslíte, že trik s bobkovým listem funguje?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký samohybný minomet Alkar je excelentní zbraň: pálit dokáže automaticky do všech směrů, a to i projektily NATO
Události247.cz
Události247.cz
Špatná zpráva pro Putina: Tisíce Rusů si dobrovolně volají s Ukrajinci a prosí je o pomoc
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Příčiny a původ ženských intimních potíží: Víme, jak na ně
adbz.cz
adbz.cz
Luštěniny ani kyselé zelí nemusí nadýmat. Klíč je ve správné přípravě