Řidiči pozor, v Německu se rapidně zvyšují sankce a postihy za jízdní přestupky

Ve Spolkové republice Německo došlo k razantnímu zpřísnění trestů a sankcí za dopravní přestupky. O které se především jedná a na co si tedy dávat pozor?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když je teď zahraniční návštěva Německa spíše fikcí než realitou a dostane se tam opravdu málokdo, lepší je hlídat si rychlosti a dodržovat pravidla jízdního provozu. Nedávno se zde totiž razantně zvýšily sankce a postihy za jejich nedodržování. I tak už byly pokuty v Německu pro většinu lidí vždy velmi nepříjemné, jelikož jejich výše se pohybuje v daleko vyšších sférách jako u nás, nyní se ale „cestní piráti“ a neohleduplní řidiči automobilů mají vskutku na co těšit.

Co tedy bude zpřísněním nejvíce postiženo?

Zpřísnění zavedené ve Spolkové republice Německo se týkají především vyšších sankcí a trestů za překročení maximální povolené rychlosti v jednotlivých úsecích, nevytvoření záchranářské uličky a také při špatném objíždění cyklistů. To má být na základě zvýšené nehodovosti z minulých let zpřísněno nejvíce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle nejnovějších pravidel musí být při předjíždění cyklisty dodržen minimální rozestup 2 metry na cestě která je mimo obec nebo město, a naopak v obci je tento rozestup stanoven na 1,5 metru. Co se týče křížení nebo vyústění cyklostezek, byl nově vydán zákaz parkování v blízkosti 8 metrů. Důvodem je lepší rozhled pro cyklisty a tím i zabezpečení větší bezpečnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším krokem ke zvýšení bezpečnosti cyklistů a chodců je také zvýšená sankce za parkování na chodníku, cyklostezce nebo v pruhu, který je vyhrazen pro cyklisty. Rovněž parkování v nepřehledných úsecích se stává přísněji trestaným a tyto přestupky vás nyní mohou stát i více jak 70 , což je v přepočtu celkem slušná suma 1900 Kč. Tak drahou cestu do Německa pravděpodobně nikdo nepotřebuje.

Ceny za přestupky razantně stoupají

Mimo zvýšeného opatření ovlivňujícího bezpečnost cyklistů se také velmi razantně zpřísnily tresty za nevytvoření záchranářské uličky, kdy vás tato neohleduplnost může stát dokonce až 320 €, což je 8700 Kč. K tomu si připočtěte ještě zákaz řízení automobilu na jeden měsíc a nadšení byste asi nebyli. S pokutou také počítejte v případě, že tuto uličku budete chtít využít ve vlastní prospěch. V takovém případě si pro místí výkonné složky policie připravte něco zhruba 240 €, tedy 6500 Kč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Překročení maximální povolené rychlosti je v Německu již dlouho trestáno přísně, nyní to však bude ještě přísnější a takovéto viníky na cestách čekají minimálně pěkně mastné pokuty. Ty ve podle konkrétního překročení mohou pohybovat až do výše 280 €, což činí 7600 Kč. Jako bonus k tomu udělení trestných bodů a při překročení rychlosti o více než 21 km/h odebrání řidičské oprávněnosti na jeden měsíc. Pokud tedy máte naspěch, vyrazit dříve bude mnohem menším zlem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články