Hloupí řidiči utrácejí tisíce a poškozují svá auta. Ti chytří používají v autě mokré ponožky

Mokrá ponožka na noze není nic příjemného. Řidiči ale vědí, jak ji využít a nepoškodit tak svůj automobil.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jan Polák / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Použití nejrůznějších domácích pomůcek, kuchyňských přípravků, ingrediencí na vaření či potřeb běžné osobní hygieny je relativně běžné. Řada motoristů neváhá a jako alternativu ke komerční chemii v oblasti mytí auta, ale i při dalších příležitostech používají to, co najdou běžně doma. Někdy s rozpačitým výsledkem, jindy naopak s úspěchem, který ospravedlňuje bizarnost celého počinu jak efektivitou, tak třeba cenou.

Špínu z auta je třeba rychle odstranit, myčka vždy nepomůže

Řidiči často bojují s letním problémem – hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem na svém vozidle. Tyto nečistoty obsahují látky, které mohou poškodit lak a způsobit korozi karoserie. Je důležité tyto nečistoty rychle odstranit, samozřejmě bez poškození laku. Existuje pár triků, jak se s tímto problémem rychle a snadno vypořádat. Samozřejmě v první řadě to je ruční myčka a kvalitní komerční kosmetika.

iZdroj fotografie: Jan Polák / Creative Commons / CC BY-SA

U slova myčka je důležité ono „ruční“, protože kartáčová myčka si většinou s tímto typem nečistoty neporadí. Většinou dokáže odstranit největší nečistoty z kapoty, ale sklo a střecha už obvykle nejsou tak dokonale očištěné. Jakkoli je často u provozovatelů prezentováno, že automatická kartáčová myčka je schopna odstranit tyto nečistoty, není tomu tak. A je otázkou, zda je to nekvalitními kartáči, nevhodnou chemií, nízkou teplotou vody nebo špatně zvoleným programem.

Zašlé a zamlžené přední světlomety hravě spraví pomeranč. Budou čirá jako z výroby a zvýší se jejich světelnost

Pokud jde o ptačí trus nebo hmyzí zbytky, je vhodnější využít ruční mytí buď v nějakém mycím centru, nebo u samoobslužné myčky s vysokotlakým mytím. Popřípadě doma, pokud řidič disponuje patřičným vybavením. Základem u mytí ptačího trusu je nedřít hned zaschlé výkaly z auta, došlo by tak zcela jistě k poškození laku karoserie. Nejprve je nutné nánosy namočit a nechat povolit. A pak je opatrně z laku odstranit.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Suchý trus působí na lak jako smirkový papír, poškozuje!

Když jsem to jednou diskutoval se zákazníkem,“ říká expert na servis japonských a evropských aut pan Pavlíček, „říkal, že na to používá mokrou ponožku.“ Nejprve je podle tohoto domácího tipu nutné trus namočit, pak přelít nějakým saponátem. „A pak opatrně odstranit mokrou ponožkou,“ dodává odborník, „aniž by se poškodil lak.“ Podle experta Pavlíčka je ale stejně lepší než dřít karoserii textilem odstranit nejprve vše pomocí vysokého tlaku vody. A teprve potom nastoupit se saponátem a houbou.

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Jak myjete ptačí trus vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články