Řidiči přes Nový rok zapomněli na zimní povinnosti každého a jdou na ruku pokutám. Jak se po 1. 1. 2024 vyhnout problémům s policií?

S příchodem nového roku se změnila řada pravidel, řidiči je musí znát a ihned respektovat. To ale neznamená, že neplatí staré známé předpisy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vánoce a Nový rok přinášejí do života lidí v určitém ohledu jisté uvolnění. Euforii z konce starého a začátku nového roku. Nicméně Nový rok s sebou přináší nejenom velmi často novinky a změny v pravidlech, typicky u nás jde letos o úpravu bodového systému. A třeba také zrušení technických průkazů tak, jak je známe z minulosti. Ovšem také jde o návrat do „starých kolejí“ v tom smyslu, že je třeba dodržovat pravidla zaběhlá.

Novinky v dopravních předpisech jsou, ale ty staré platí stále

Přelom roku byl u nás většinou ve znamení vyšších teplot. Nebyl sníh, nebyl led. A řidiči možná zapomněli, na co si mají dávat pozor. Předpověď počasí se tentokrát plní, je tu prudké ochlazení a motoristé musí vzít na zřetel to, jak se mají na silnicích chovat. S nynějším chladným obdobím se vrací pro řidiče řada povinností. Teploty klesají, a ještě nějakou dobu klesat budou, hluboko pod nulu. Krajina kolem se pokryje pravděpodobně bílou pokrývkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V tomto mrazivém období je snadné udělat chyby, které by mohly znamenat nejen nepříjemnosti, ale také finanční postihy. U polských sousedů apelují na řidiče, aby si dávali velký pozor. Podle Ústavu meteorologie a vodního hospodářství lze očekávat výkyvy počasí. Předpovídají se vydatné srážky včetně sněžení, to znamená, že je nutné připravit se na zimní podmínky. Neodstranění sněhu z vozidla je prvním prohřeškem typickým pro polské řidiče. Že je jedním z klíčových úkolů pro řidiče v zimním období udržovat své vozidlo čisté od sněhu, ignorují.

Řidiči neví, že už je zima a jezdí na automat. Jakou nejčastější chybu vidíme dnes a denně?

Parkování pod širým nebem může znamenat, že auto bude rychle pokryto bílým nánosem. Někteří lidé možná k této povinnosti přistupují s lehkostí, ale nedodržení tohoto pravidla může znamenat vysoké pokuty. Lidé, kteří neodstraňují sníh ze střechy nebo kapoty svého auta, mohou být potrestáni pokutou v rozmezí od 100 Kč do 15 000 Kč v přepočtu. Čistota skel a světlometů je dalším typickým hříchem. Zorné pole řidiče by mělo být v souladu s polskými předpisy, což znamená plnou průhlednost skla o 180 stupních.

Jak je možné, že zimní pneumatiky nejsou v zimě povinné?

Nedodržení tohoto pravidla, stejně jako zanechání namrzlých světlometů, může způsobit pokuty až do výše 1 500 Kč. Jak je tomu u nás? Stejně, jen postihy jsou jiné. Nicméně i u nás musí mít řidiči očistěné vozidlo. A to z několika hledisek. Nesmí mít zakrytý výhled, laicky řečeno. Nesmí z jedoucího auta nic odpadávat a ohrožovat ostatní řidiče. A nesmí mít nečitelnou registrační značku. Jsou tady ale od našich sousedů určité odlišnosti. V Polsku je zakázáno nechat běžící motor v zastavěných oblastech na volnoběh a zahřívat auto.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde o ekologické předpisy a to, že emise výfukových plynů jsou nadměrné. Tyto přestupky mohou být pokutovány částkou od 100 Kč do 1 500 Kč v přepočtu. Naopak je to s povinností mít na autě zimní pneumatiky. Podle § 40a zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), má řidič povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Když je na silnici sníh a led, musí řidič zcela změnit chování

Nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Řidiči motorových vozidel tedy musí mít v tomto období na vozidle zimní pneumatiky nejen, když je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, ale také v případě reálné hrozby, že k tomuto jevu dojde. V Polsku povinnost mít na autě zimní pneumatiky není. Dost paradoxní, že? Tak tedy, i když zima občas poleví, je třeba mít na paměti, že dodržování „zimních“ povinností pro řidiče nekončí. A je třeba myslet na to a nenechat se zaskočit.

Víte, jak správně jezdit v zimě?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články