Malý devítiletý chlapec byl přistižen při řízení auta. Vedle něj seděla jeho matka

Policie z Dolního Slezska jednoho dne obdržela zprávu o zvláštním chování řidiče. Jeho styl odpovídal řidiči pod vlivem alkoholu. Když však auto zastavili, ukázalo se, že auto řídil malý 9letý chlapec, který ke všemu převážel svou matku a mladšího bratra.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle webové stránky místní policie došlo 20. března k zatčení v Góře, kde policisté vyjeli kvůli podezřelému chování řidiče. Jenže to ještě nevěděli, kdo sedí za volantem. Podle zpráv mělo auto problém s udržením stopy, a proto svědci policii informovali. Vůz jel zvláštním stylem z jednoho pruhu do druhého, čímž ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. Policisté pojali podezření, že za volantem sedí opilá osoba a byli velmi překvapeni, když zjistili, že vůz ve skutečnosti řídí 9letý chlapec.

Vedle něj seděla jeho matka a převážel i svého bratra

Auto nesplňovalo technické podmínky, policie si musela nechat osvědčení o registraci. Chlapec se dopustil přestupku, na jeho matku bylo podáno trestní oznámení. Není totiž známo, proč matka nechala vůz řídit malého chlapce. Někdy se stane, že dítě ukradne auto rodičům a odjede bez jejich vědomí. Snad by se i dalo pochopit, pokud by dítě vezlo rodiče, kteří nemohou řídit, ale jsou ve smrtelném ohrožené (např. rozříznutá tepna), a zároveň si nemohou přivolat pomoc. V tomto případě ale matka seděla v autě a věděla o každém kroku svého syna. Za celou dobu tak byla za syna odpovědná.

iZdroj fotografie: Pexels
Ilustrační fotografie

Mnoho rodičů naučí své děti řídit auto ještě dřív, než mají věk k tomu získat řidičské oprávnění. Týká se to hlavně sedmnáctiletých lidí, kterým se blíží závěrečná zkouška. Teoreticky je možné vzít mladé lidí na dráhu nebo na soukromou cestu. Zajímavým příkladem za všechny je chlapec jménem Jaś Borawski, který se stal nejmladším držitelem řidičského průkazu v Polsku. Chlapci je 14 let a již v 11 letech neměl problém řídit automobil s pohonem zadních kol o výkonu 280 koní.

Mezi zeměmi jsou velké rozdíly v tom, kdy dostanete ŘP

Spousta nehod je způsobena mladými řidiči, kteří si chtějí vyzkoušet, co všechno umí nejen jejich auto, ale také oni sami. Každá země má pro získání řidičského oprávnění jiné podmínky. Na Islandu může řídit mladistvý od 16 let, ale vedle něj musí sedět zkušenější řidič. Ve Francii je věková hranice za stejných podmínek stanovena na 15 let.

iZdroj fotografie: Pexels
Ilustrační fotografie

V některých státech Ameriky mohou řidičský průkaz získat i čtrnáctiletí. Nejdéle musí čekat obyvatelé Nigeru, kteří si mohou zkoušky udělat nejdříve ve 23 letech. U nás je hranice stanovena na 18 let. V České republice se občas objeví návrh, který chce zpřísnit pravidla pro získání řidičského průkazu. Naposledy to byl koncept průkazu „na zkoušku“. Znamená to, že čerstvý absolvent zkoušky by mohl získat pouze polovinu bodů (max. je 12, měl by tedy 6) a v případě přestupku by snáze přišel o ŘP.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články