Řízení v dešti řidiči nezvládají a nehody způsobují svými chybami

i Foto: Pixabay.com
                   

Řízení v dešti se od toho, kdy je dokonale suchá vozovka v mnoha ohledech liší. Nejenom, že klesá viditelnost, ale může klesat také přilnavost vozu k silnici. Je proto dobré myslet na obezřetnost a na pravidla, která se řízení v dešti týkají. To jsou ony.

Pozor na kaluže

To první, na co je třeba dát si pozor, to jsou kaluže. Hned ze dvou důvodů. První je ten, že nevíte, co může být pod ní a klidně najedete svým kolem do obrovské díry. Druhým rizikem je množství vody. Kola ho nezvládnou odvádět a vůz se může stát doslova neovladatelný.

Pozor na vrstvu vody

Pokud prší opravdu intenzivně, může se na vozovce vytvářet vrstva vody, což je rizikem. Objevit se může takzvaný aquaplaning, což je pojem, který značí, že pneumatiky nestíhají odvádět vodu, sníží se přilnavost a vůz jde do smyku. Pokud k takové situaci nemá docházet, je třeba mít nejenom kvalitní pneumatiky, ale je na místě i přizpůsobit rychlost aktuálním podmínkám.

Naučte se reagovat

Pokud dojde ke ztrátě přilnavosti pneumatik, je třeba naučit se správně reagovat. Chybou je začít prudce brzdit, jelikož to může vést ke smyku. Správné je nechat zařazeno, dát onu z plynu a snažit se udržovat přímý směr. Kola budou stále v záběru, auto začne zpomalovat a díky tomu se dříve nebo později pneumatiky opět chytí a problém bude zažehnán.

Zkontrolujte své pneumatiky

Důležité je při jízdě v dešti i to, abyste měli dobré pneumatiky. Roli hrají hned dvě věci. Tou první je hloubka dezénu, která by měla být dostatečná. Čím je větší, tím lépe a tím jednodušeji je voda odváděna. Druhou věcí jsou vlastnosti pneumatiky. Dnes lze chování na vodě zjistit nejenom na základě různých nezávislých testů, ale i tak, že je daná informace povinného štítku. Čím lepší chování na vodě, tím vyšší bezpečnost.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články