Mýt či nemýt auto v zimě, to je oč tu běží. Škodí mu oplach v tuhých mrazech, nebo je nezbytný?

Nesprávné mytí vozidla v zimních mrazech může poškodit lak, zámek dveří atd. Pozor si dejte i na výběr správné myčky a programu, aby váš vůz dostal co nejlepší péči.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Téma mytí vozidla v zimním období je jedním z těch, které vyvolává řadu otázek a také sporů. Nelze jednoduše najít jednu radu, kterou bychom se mohli řídit. V zimě se často používají na silnice různé chemikálie, které mohou nepříznivě působit na lak či podvozek. Jenže nesprávné mytí může nadělat více škody než samotná sůl. Jak se tedy v zimě postarat o vaše vozidlo?

Potřeba pravidelného mytí

Nejen pro dokonalý vzhled, ale také kvůli dobrému technickému stavu je nutné každé vozidlo umývat. I v zimě je vhodné vašemu auto dopřát vhodnou péči, která se však liší podle stáří a stavu vašeho vozidla. U nového a moderního vozidla posypová sůl už tolik neškodí. Lak bývá dostatečně kvalitní i podvozek chemikáliím lépe odolává. I tak je ale vhodné občas vozidlo umýt.

iZdroj fotografie: iStock

U starších vozidel, které mají například poškozený lak, může sůl napáchat nepěkné škody a je lepší ji smýt co nejdříve. Nezapomínejte přitom na podvozek a další komponenty. Problém v zimě je, jak vozidlo umýt a nepoškodit ho. Společnost ADAC doporučuje jakkoli umývat vozidlo jen tehdy, když je venkovní teplota nad -10°C. Upozorňuje, že i při ručním mytí u specializované firmy nemusí být vozidlo dokonale suché a silný mráz může způsobit nemalé škody.

Jak vozidlo umýt

Možností je hned několik. Pokud venku mrzne, není vhodné vozidlo mýt jen tak na parkovišti s kýblem a vodou. Existují však speciální přípravky, které toto umožňují. Lepší je však počkat na teploty nad nulou. Další možností je venkovní mycí box. Zde však bývá problém, že auto důkladně nevysušíte. Pokud s ním vyjedete na silný mráz, zmrzlá voda může poškodit lak, dveře, podběhy atd. Lze si auto nechat umýt v automatické myčce.

iZdroj fotografie: iStock

Zde si však dávejte velký pozor na výběr správné automatické myčky. Některé jsou nevyhřívané, konce kartáčů mohou být namrzlé a poškrábat vám lak. Některé zase špatně suší a pokud vyjedete do tuhého mrazu, mohou vám zamrznout dveře. Podle ÚAMK je vhodné zvolit program s prvním oplachem, aby změna teplot nebyla skoková. Pokud je venku například -10°C a teplá voda v myčce má kolem 25°C, lak může dokonce i popraskat.

Nejdražší variantou je ruční mytí, které však bývá nejjistější. Vozidlo vám umyjí ve vyhřátém prostoru a ošetří kosmetickými přípravky. Zjistěte si však předem, zda firma nabízí i mytí podvozku, které je v zimě velmi důležité.

Jak v zimě myjete vaše auto?

Zdroj: ÚAMK

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu