Zpětné zrcátko není dobré místo na roušku. Ohrožuje ostatní účastníky provozu

Rouška na zrcátku
                   

V autě v dnešní době vozí roušku snad každý, ale mnozí ji nechávají viset na zpětném zrcátku. Vzhledem k situaci v celém Česku není tento jev ničím výjimečným. Nicméně není to nejlepší nápad, a přitom nejde o šíření virů nebo dopravní předpisy.

Maska na zpětném zrcátku? To je určitě špatný nápad

Řidiči dosud museli na roušku myslet pouze v některých případech. Od minulého týdne je ale jiná situace, což znamená, že ústa a nos musí být zakryty nejen v uzavřených místnostech, ale také na veřejných prostranstvích. Proto jsou řidiči často povinni zakrýt si tvář bezprostředně po opuštění vozidla, například při doplňování paliva na čerpací stanici nebo dokonce při parkování na parkovišti.

Rouška na parkovišti iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nová pravidla pro nošení roušek

Abyste se nevystavovali možným nepříjemnostem, je lepší nosit masku neustále v autě. Mnoho lidí již takový krok učinilo (včetně mě), ale někteří je pověsili na zpětné zrcátko. A to je chyba! Je pravda, že za to nemůžete dostat pokutu (i když například ve státě Illinois v USA – ano), ale je to především o zdravém rozumu. Ohrožujete tím totiž nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Na rozdíl od malých, tenkých vonných stromečků, které také často vidíme viste na zrcátku, roušky celkem výrazně překážejí ve výhledu skrz čelní sklo. Není těžké domyslet si, se ze ni snadno schová třeba cyklista, chodec nebo dítě na přechodu pro chodce. Možné následky snad ani nemá cenu rozebírat do podrobností. V zatáčce se navíc může rouška naklonit tak, že zakryje všechny překážky za rohem.

Šíří se z roušky na zrcátku koronavirus?

– Nemyslím si, že rouška zavěšená na zpětném zrcátku má jakýkoli dopad na další šíření koronaviru – říká virolog Dr. Tomasz Dzieścitkowski v rozhovoru pro polský magazín Autokult – Pro mě je samotná myšlenka mít roušku na zrcátku přinejmenším zvláštní, ale ne kvůli šíření virů, ale kvůli bezpečnosti při řízení – dodává.

Kde je tedy nejlepší roušku mít? Existuje spousta míst: od kapsy ve dveřích, přes odkládací schránku před spolujezdcem, až po odkládací schránku ve středovém tunelu nebo loketní opěrce, pokud ji máte. Současně se při vyjímání a ukládání nedotýkejte její vnější strany.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná