Zrcátko není dobré místo na roušku. Víte proč? | AutoŽivě

Zpětné zrcátko není dobré místo na roušku. Ohrožuje ostatní účastníky provozu

V autě v dnešní době vozí roušku snad každý, ale mnozí ji nechávají viset na zpětném zrcátku. Vzhledem k situaci v celém Česku není tento jev ničím výjimečným. Nicméně není to nejlepší nápad, a přitom nejde o šíření virů nebo dopravní předpisy.

Maska na zpětném zrcátku? To je určitě špatný nápad

Řidiči dosud museli na roušku myslet pouze v některých případech. Od minulého týdne je ale jiná situace, což znamená, že ústa a nos musí být zakryty nejen v uzavřených místnostech, ale také na veřejných prostranstvích. Proto jsou řidiči často povinni zakrýt si tvář bezprostředně po opuštění vozidla, například při doplňování paliva na čerpací stanici nebo dokonce při parkování na parkovišti.

Rouška na parkovišti
ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nová pravidla pro nošení roušek

Abyste se nevystavovali možným nepříjemnostem, je lepší nosit masku neustále v autě. Mnoho lidí již takový krok učinilo (včetně mě), ale někteří je pověsili na zpětné zrcátko. A to je chyba! Je pravda, že za to nemůžete dostat pokutu (i když například ve státě Illinois v USA – ano), ale je to především o zdravém rozumu. Ohrožujete tím totiž nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Na rozdíl od malých, tenkých vonných stromečků, které také často vidíme viste na zrcátku, roušky celkem výrazně překážejí ve výhledu skrz čelní sklo. Není těžké domyslet si, se ze ni snadno schová třeba cyklista, chodec nebo dítě na přechodu pro chodce. Možné následky snad ani nemá cenu rozebírat do podrobností. V zatáčce se navíc může rouška naklonit tak, že zakryje všechny překážky za rohem.

Šíří se z roušky na zrcátku koronavirus?

– Nemyslím si, že rouška zavěšená na zpětném zrcátku má jakýkoli dopad na další šíření koronaviru – říká virolog Dr. Tomasz Dzieścitkowski v rozhovoru pro polský magazín Autokult – Pro mě je samotná myšlenka mít roušku na zrcátku přinejmenším zvláštní, ale ne kvůli šíření virů, ale kvůli bezpečnosti při řízení – dodává.

Kde je tedy nejlepší roušku mít? Existuje spousta míst: od kapsy ve dveřích, přes odkládací schránku před spolujezdcem, až po odkládací schránku ve středovém tunelu nebo loketní opěrce, pokud ji máte. Současně se při vyjímání a ukládání nedotýkejte její vnější strany.

93 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 146 hlasů
Nahlásit chybu