Roušky a respirátory jako nová součást povinné výbavy. Komu budou v autě chybět, tomu hrozí pokuta

Brzy se znovu setkáme s hlavním symbolem pandemie, tentokráte přímo v našich autech coby povinnou výbavou. Pro každého jeden kus v přihrádce.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Pro většinu z nás se roušky nebo respirátory staly symbolem pandemie covidu-19 v uplynulých letech. A svorně jsme si myslím oddechli, když přestaly být povinné s ohledem na to, že jsme (doufejme) z nejhoršího venku. Povinnost nosit je v městské dopravě, ve veřejných prostorách nebo v obchodech sice skončila, ale jistě přesune na povinnost mít je na palubě vozu coby povinnou výbavu. Stejně jako tam vozíme lékárničku nebo výstražný trojúhelník. A pochopitelně se to bude kontrolovat, v případě nedodržení nařízení pokutovat.

V Německu v autech brzy povinně

Jak ve svém vysílání uvedl Bayerischer Rundfunk, v Německu aktuálně ministerstvo dopravy doporučuje zařazení roušek do výbavy vozidla. I s tím, že během krátké doby se toto doporučení změní v povinnost. Povinné budou dvě roušky, resp. počet roušek dle počtu pasažérů. Většina řidičů s sebou bude tedy pravděpodobně vozit balíček s balením po pěti, majitelé sedmimístných vozidel nebo osobních verzí dodávek počty adekvátně navýší. Vše je už dostupné za pár korun, drakonické ceny z počátku pandemie jsou naštěstí ta tam.

iZdroj fotografie: abcMedia

Ochrana v autě i proti chřipce

Mluvčí německého ministerstva dopravy dále informoval o tom, že zavedení roušek do povinné výbavy vozidla už je pouhou formalitou. A nebude se vztahovat pouze na období pandemie, ale bude platit i nadále. Což je nakonec možná dobře. Protože chřipkové a další respirační onemocnění si opravdu nevybírají, jestli mají cestovat autem nebo nikoli. Vzhledem k bezprostřední blízkosti pasažérů v kabině auta a často dlouhých hodinách společného pobytu při cestách dává ochrana dýchacích cest smysl.

Respirátory opravdu fungují

A to jak pro řidiče, tak pro pasažéry. Speciálně respirátory dokáží opravdu efektivně odfiltrovat mikroby, bakterie i viry a zamezit tak jejich přenosu a šíření. A jakkoli jsme na povinné FFP2 respirátory hudrovali svorně napříč republikou, je dnes už jasné a doložené, že právě jejich masivní nasazení růst epidemie tehdy citelně zbrzdil. A nedošlo ani na „mrazáky v ulicích“ nejmenovaného profesora s neposlušnou kšticí, ne nepodobnou některým démonickým postavám z proslulých komiksů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A pokud nařízení vstoupí co nevidět v platnost v Německu, dá se v brzké době to stejné očekávat i u nás. Už dávno jsou ostatně „masky“ povinné v německé hromadné dopravě. Kdo například v letních měsících využil německý „9 euro Ticket“ a cestoval vlakem po Německu bez roušky nebo respirátoru, mohl se setkat s poměrně přísnou reakcí průvodčích, kteří uměli pasažéry bez masky bez zaváhání vyloučit z přepravy. Z vašeho auta vás asi policista při kontrole nevyloučí, ale mile rád vám udělí nemalou pokutu. Balíček z lékárny nebo drogerie vše za pár korun vyřeší, počkejme tedy, jak to bude s platností tohoto nařízení u nás.

Souhlasíte s takovým nařízením?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu