Zaparkoval na cizím pozemku. Zemědělci se to nelíbilo, a tak jeho nebohé auto zdemoloval traktorem

Řidič zaparkoval svůj Opel Corsa opravdu nevhodně. Arogantní chování se mu nevyplatilo, dotčený farmář se mu pomstil neuvěřitelně krutým způsobem.

i Zdroj fotografie: Zetor
                   

Některé typy lidí není zkrátka radno pokoušet. Můžete se dočkat reakcí, které byste opravdu nečekali ani v tom nejhorším snu. Co na tom, že můžete být v právu nebo může jít o maličkost, která se v běžných situacích řeší domluvou, maximálně ostřejší výměnou slov. A je také úplně jedno, se nakonec třeba všichni sejdete u soudu a ten soud taky případně vyhrajete. V tom lepším případě máte zničené auto a je před vámi dlouhá cesta, jak se domoci svých peněz.

Corsa skřípala, jako by jí na nože bral

Přesně to se stalo nejmenovanému majiteli Opelu Corsa v britském okrese Durham. Přitom situace, ze které konflikt vznikl nebyla výjimečná a stane se leckomu: venku je hezky, jdete se projít a ani vás nenapadne, že pozemek, na kterém necháváte svoje auto, a nemusí jít o milionové Porsche, je soukromý a je na něm zákaz stání. Majitele Corsy zřejmě nic podobného nenapadlo také. A určitě také netušil, že farmář Robert Hooper opravdu nemá pro parkování na svém pozemku pochopení.

iZdroj fotografie: Opel

Co se přesně odehrálo předtím, než rozezlený farmář přijel se svým nakladačem balíků a místo píce pro svůj dobytek na něj nabral německý kompakt se už zřejmě nedozvíme a rozhodnout bude muset až soud. Verze obou mužů jsou pochopitelně rozdílné. Od alkoholu po jednom pivu až po fyzické napadení z druhé strany. Co je naopak zcela zřejmé je to, že Robert Hooper Corsu opravdu nabral a ze svého pozemku jí doslova vynesl v zubech. Velmi ocelových zubech.

Jak podobnou situaci řešit v Čechách?

Přes sympatie, které toto „řešení traktorem“ v mnohých vyvolá, stejně jako slovech o správné odplatě musíme hned v úvodu konstatovat, že ani v Čechách byste s podobným vzetím spravedlnosti do svých rukou pravděpodobně neuspěli. Dovolíme si na osvětlení situace malou právní vsuvku, týkající se dvou principů: principu subsidiarity a principu proporcionality. První z nich říká, že se nesmíte dopustit útoku v případě, pokud by útok druhého člověka šlo vyřešit jinak.

iZdroj fotografie: iStock

A to by tady rozhodně šlo, v první řadě pochopitelně zavoláním policie. Ostatně, je to její „džob“. Druhý princip se nazývá principem proporcionality a souvisí s domýšlením následků vlastních činů. Jinými slovy, pokud odstěhujete Corsu traktorem a ještě takto poměrně brutálním způsobem, musí vám být zřejmé, že vaše jednání je silně neproporční. Cizí vůz na pozemku nikoho neohrožoval a musíte domýšlet, že jeho odtlačením jej můžete vážně poškodit.

V podobných případech je tedy vhodné se oprostit od emocí, byť chápeme, že vás cizí auto na vašem pozemku může iritovat. Pokud ani opakovaná domluva s jeho majitelem nepomůže, nezbyde než se skutečně obrátit na policii, případně se můžete pokusit dostat vozidlo z pozemku tak, aby nedošlo k jeho poškození. Určitě nemá smysl si komplikovat život pro něčí aroganci a bezohlednost, a ještě se kvůli někomu případně nechat „vláčet po soudech“.

Jak byste podobnou situaci vyřešili vy?

Zdroj: TopGear

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vynalezl stroj času a zmizel: Někteří věří, že se Mike Marcum přesunul do 30. let
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě