Rozpohybuje starý dieselový motor obyčejný fritovací olej? Ruský vědátor se přesvědčil na vlastní kůži

                   

Pokud jste nadšení motorističtí fandové, jistě jste někdy zaznamenali jakousi informaci, že do starého dieselového motoru lze lít kde co, a přesto bude stále fungovat. Amatérský ruský vědátor Vladimir se tak rozhodl tento mýtus rozseknout. K výzkumu si vybral třicet let starou Toyotu a do nádrže nalil to, co bylo zrovna po ruce. Daleko chodit nemusel. Stačilo se porozhlédnout po kuchyni. Zhlédněte video na YouTube, kde můžete vidět v praxi, co různorodé tekutiny s vznětovým dieselovým motorem provedly.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Účinný byl olej na fritování, olej do převodovky i brzdová kapalina

K experimentu se starým vznětovým motorem si Vladimir vybral klasický slunečnicový olej, olej do převodovky a brzdovou kapalinu. A zde jsou výsledky jeho výzkumu:

  • Slunečnicový olej: fungoval na dieselový motor zdaleka nejlépe. Dokonce nevytvářel žádný extrémní dým, který šel z výfuku.
  • Olej určený do převodovky: Vladimir použil značku Dexron. Na motor měla tato kapalina nejhorší vliv. Po nastartování vycházel z výfuku černý oblak dýmu.
  • Brzdová kapalina: motor v Toyotě také účinně rozpohybovala. Účinek by se dal prezentovat jako zlatý střed. Něco mezi slunečnicovým olejem a Dexronem.
iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Další experimentální paliva, která Vladimir do starého dieselového motoru použil

Do nádrže zkusil Vladimir nalít i mazivo značky Valera, které se standardně prodává ve spreji. Motor se v tomto případě také podařilo nastartovat. Použité bylo i palivo typu OD-48, které ale začalo pěnit a nebylo funkční. Tím však ruský vědátor svůj experiment nezakončil. Použil i petrolej (Kerosin), kvůli kterému motor začal vydávat pískavý zvuk, avšak zkoušku zvládnul bez poškození. Pokud byste se snad rozhodli experiment také provádět, rozhodně tak nečiňte na novějších modelech vozů. Vladimir ve videu totiž upozorňuje, že moderní vznětové motory jsou na použití nehodného paliva velice náchylné.

https://www.youtube.com/watch?v=gWVw1SUicyw

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články