Ruční řazení u automatu není jen pro sportovní jízdu. Má další skrytý potenciál

                   

I když v České republice jsme automatickým převodovkám ještě stále nepřišli až tak úplně na chuť, v zahraničí jsou tyto vozy celkem vyhledávané. A není se čemu divit, jelikož jízda s automatem je celkem pohodlná, stejně jako jednoduchá. I proto začínáme na automatickou převodovku přecházet stále více.

Jde to i manuálně

Někteří výrobci automobilů však myslí i na to, že si řidič může čas od času sám řadit, když bude chtít. Mohou mu to umožnit pádla pod volantem, nebo přímo režim řadicí páky, která je posouvána dopředu a dozadu. Jaké to může mít výhody?

Pro milovníky sportovní jízdy

Tato možnost je nejčastěji zmiňována právě v souvislosti se sportovní jízdou. Někdy je tento mód i tak označen. Tedy písmenem „S“, jako Sport. Ti, co chtějí takový zážitek, využijí možnost ručního řazení k tomu, aby auto nechali dojít do takových otáček, jaké chtějí oni.

Při zařazování na dálnici

Je tu však další možnost, kdy lze využít manuální řazení u automatických převodovek. To situací je třeba zařazování na dálnice. Ne všechny připojovací pruhy jsou dostatečně dlouhé. A tak se hodí držet auto ve vyšších otáčkách a zrychlit co možní nejrychleji. Díky tomu dosáhnete snáze požadované rychlosti a vaše zařazení bude plynulé a bezpečné bez rizika, že někoho omezíte nebo ohrozíte.

Při předjíždění

U manuálu si při předjíždění jednoduše podřadíte, nachystáte se a vyrazíte. U automatu však dojde k podřazení až při sešlápnutí plynu, což úplně nechcete. Proto se hodí manuální funkce. Už při přípravě na manévr si podřadíte, motor bude ve vyšších otáčkách a po sešlápnutí plynu vyrazí tak, jak potřebujete. A předjetí bude rychlejší a tedy i bezpečnější.

Při jízdě v terénu

I tady se hodí využívat manuální funkci. Zde totiž nechcete točit auto do vysokých otáček, hlavně při jízdně na sněhu nebo na ledu. Lepší je raději držet motor v otáčkách spíše nižších, aby kola tolik neprokluzovala a měla lepší záběr. Toho docílíte právě tím, že si vše budete regulovat podle sebe.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva