Ruská Lada vyrobila luxusní verzi sedanu, zaměstnanci šílí. Ovládne tamní trh a vysměje se EU

Ruská Lada byla donucena k tomu, co Rusko a Rusové ovládali vždy bravurně: improvizaci. Výsledkem je facelift sedanu Vesta NG, který na první pohled nevypadá vůbec špatně.

i Zdroj fotografie: Lada
i Zdroj fotografie: Lada
i Zdroj fotografie: Lada
i Zdroj fotografie: Lada
Další 0 fotografie
                   

Ruský trh zažívá turbulentní období, kdy kvůli sankcím uvaleným na Rusko v podstatě přestala existovat výroba automobilů v podobě, v jaké jsme ji znali předtím, a kdy se z ruského trhu stáhli všichni přední výrobci a dodavatelé. Ruská vláda byla nucena improvizovat a zajistit dovoz částečně smontovaných vozů z Číny, stejně jako podpořit zbývající možnosti výroby tak, aby se pokud možno obešly bez zahraniční pomoci. Nová Lada Vesta je prvním z výsledků tohoto snažení. Pojďme se na ni podívat společně.

Faceliftová verze nejdřív pro vzorné pracovníky

Nyní aktualizovaná verze je založena na modelu Lada Vesta NG a prototyp již byl ukázán některým z nejvyšších ruských představitelů. Což je v Rusku nutnost, jsme pořád ve stranické ekonomice, nezapomeňte. Dodávky budou navíc určené nejprve pro nejlepší zaměstnance společnosti a pochopitelně i vedení Lady. Jinými slovy, kdo v minulých pěti letech vzorně pracoval a byl často na nástěnkách s překročením plánu, může se těšit na nový vůz. Dost však ruských reálií, Lada Vesta NG je právě tady.

Ruská ruleta se vzácným plynem může zastavit a zavřít všechny automobilky světa, 50% neonu pochází z Ukrajiny

iZdroj fotografie: Lada

Jaké jsou tedy hlavní rozdíly proti předcházející generaci? Faceliftová verze přinese bohatší výbavu a také samostatná sedadla pro cestující vzadu, což je na v zásadě konvenční sedan nečekaně sportovní řešení. Nové budou i nárazníky, stejně jako ozdobné koncovky výfuků. Model bude vybaven dalšími světlomety a užšími zadními světly a veškerá optika vozů (včetně mlhovek) je nyní v LED provedení se studeným bílým světlem. Jak vidno, i bez technologií ze Západu se dá postavit vcelku moderně řešený automobil.

Moderní technologie Made in Rossia

Světla mají vykazovat zvětšení šířky osvětleného prostoru o 50 %, světelný tok potkávacího světla se pak zvýšil o 32 %. Kromě toho byl přepracován design kol a konkrétně sedan dostal jiné víko kufru s vertikálními prolisy. Auta této rodiny se navíc chlubí novou maskou chladiče s větším logem auta v podobě plachetnice a na terénních verzích Cross je „gril“ dodáván s velkými buňkami, podobně jako to má například Lexus nebo VW u některých verzí. Že se jedná o vykrádání designu jiných značek? V dnešní době je to asi jedno, auta jsou si zkrátka hodně podobná.

Interiér modelu dostal nový přední panel, další dveřní výplně, vylepšené materiály a celkové provedení, stejně jako přepracovanou středovou konzolu. Nejvyšší výbavový stupeň pak nabídne plně digitální přístrojovou desku na 10,25palcové obrazovce, která má několik grafických módů k zobrazování informací. Očekává se, že nová a delší Lada bude debutovat 14. až 17. června na SPIEF 2023. Jak jsme již napsali, první kusy budou vyhrazeny pouze vybraným funkcionářům a zaměstnancům, jinak začne být první série dostupná od roku 2025.

Galerie

Další 0 fotografie

Jak hodnotíte nový sedan Lady, vyrobený sankcím navzdory?

Zdroj: Lada
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články