S malým budgetem pro ojetinu aneb, se dá sehnat za 30 tisíc korun

                   

Mít na kontě dostatek peněz a koupit za ně kvalitní ojeté nebo nové auto, to není žádné umění. Co ale v případě, kdy je váš rozpočet značně omezený a auto potřebujete? Dá se v bazarech a na inzertních webech sehnat něco ucházejícího, co vám bude vyhovovat a na běžné jízdy postačí? Odpověď je, že ano. Zmapovali jsme trh a podívali se na možnosti, které doporučujeme, když se vaše částka na ojetinu pohybuje kolem sumy 30 000 Kč.

Nissan Micra

Druhá generace vozu Nissan Micra může být tou pravou volbou i s takto omezeným rozpočtem. Pokud plánujete pouze kratší cesty, nejlépe po městě, je toto menší auto skvělou volbou. Jeho druhá generace se vyráběla v letech 1992 až 2002 a i když v po světě se lze setkat třeba se sedanem nebo kabrioletem, u nás v Evropě natrefíte jenom na pětidvéřový hatchback. Ten je však tou možností, kterou patrně využijete nejlépe. Nečekejte žádné unikáty, ať už jde o výbavu, nebo použité materiály, či design. Na přejezd z bodu A do bodu B však toto auto za dané peníze stačí. To se dá říci i o benzinových motorizacích, které mají výkon od 55 do 82 koní.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Nissan

Opel Astra

Známá a populární klasika. Kdo s tímto omezeným rozpočtem zamíří do segmentu C a hledá zde něco ucházejícího, toho může zaujmout Opel Astra druhé generace. Toto auto sjíždělo z výrobních linek od roku 1999 do roku 2009 a bylo z čeho vybírat, což oceníte i teď. Je libo tří nebo pětidvéřová verze? Chcete raději sedan, hatchback, nebo verzi kombi? Je to na vás. K tomu všemu přidejme i informaci o tom, že některé modely mají opravdu dobrou výbavu, kde nechybí ani kožený interiér. Zároveň ale dodejme, že vzhledem ke svému rozpočtu budete muset být trochu skromnější. Vaše potřeby jistě uspokojí i široká škála benzinových motorizací, které mohou začínat na výkonu pouhých 65 koní, ale končit na výkonu slušných 160 koní.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Opel

Renault Megane

Ani Renault Megane rozhodně není nijak neznámým vozem. Naopak. Jeho první generace může být volbou, na kterou vám bude stačit pár desítek tisíc. První model tohoto vozu byl vyroben v roce 1995 a konec první generace nastal v roce 2002. Tedy pokud mluvíme o Evropě. Stejně jako u Opelu, tak i u Renaultu si můžete vybrat ze tří i pěti dvéřové varianty, stejně jako z karosářské verze sedan, hatchback nebo kombi. A taktéž nechybí vcelku zajímavé prvky výhody. Pod kapotou je dobré vsadit na benzín, který může začínat na motoru o objemu 1,4 litru s výkonem 70 koní, a končit na dvoulitrové motorizaci s výkonem i 147 koní.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Renault

Mercedes třídy A

Když někomu řeknete, že si vezmete svých 30 tisíc a půjdete si koupit Mercedes, opatrně se vám vysměje. Nutno ale říci, že to nemusí být zase až tak nereálné. Mercedes třídy A s označením W168 je vozem, na který vám při troše skromnosti může tato suma víceméně dostačovat. Auta se totiž vyráběla od roku 1998 do roku 2005 a jedny z prvních modelů se prodávají opravdu celkem levně. Vůz pozitivně překvapí svou pohodlností a dostatkem prostoru, ale zároveň je třeba připomenout, že první modely z počátečního roku nejsou až tak dokonale chráněny proti korozi. Pokud se však předchozí majitel o auto staral, není důvod mít velké obavy. A to ani v případě, kdy zvolíte některý z čtyřválcových benzinových motorů, od nejslabších s objemem 1,3 litru, až po nejsilnější s objemem 2.1 litru. Tomu odpovídá i škála výkonů, která se pohybuje od 82 až po 140 koní, pro ty nejnáročnější. Stále si tedy myslíte, že za 30 tisíc neseženete Mercedes?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články