Samolepka s vykřičníkem na skle je prevencí proti silniční kontrole. Kdo ji má na autě, nemusí se bát policie

Pokud by existovala možnost, jak se vyhnout policejní kontrole, řidiči by ji chtěli, to je jasné. Existuje, tak trochu.

i Zdroj fotografie: AK09 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mít tak něco, co by řidiče ochránilo od zastavení policejní hlídkou! I když se jedná o preventivní kontrolu a motorista nespáchá žádný přestupek a má vše v pořádku, je konfrontace s policií pro mnohé nepříjemná. A kdyby nic jiného, tak se jedná o čas, který je ztracený zcela zbytečným způsobem. Policisté jsou v práci, tedy za stejný čas, o který oberou řidiče, dostanou zaplaceno. Existuje samolepka, která snižuje pravděpodobnost zastavení policejní hlídkou, radovat se ale nelze.

Kouzlo neexistuje, definitivní obrana před policií není

Bohužel se nejedná o skutečnost tuzemskou, ale ruskou. A navíc není ani zcela korektní, ale kdo by to někde na Leningradském prospektu řešil, že? Informaci nám poslal na redakční e-mail dne 23. března náš čtenář, pan Igor R. S., který je původem z Ruska. Narodil se tedy podle svého vyprávění ještě v dobách Sovětského svazu, buďme ale v moderních souvislostech.

Jde o specialitu, kterou by jistě uvítali i čeští řidiči. Pravda, možná z důvodu cíleného zneužití. V zemi za Uralem každý řidič ví, že během prvních dvou let po obdržení řidičského průkazu má povinnost řídit auto s vykřičníkem nalepeným na zadním okně. Jde o jakousi alternativu k trojúhelníkové nálepce s písmenem Z, jak ji známe u nás. V našich končinách je ale nepovinná. V Rusku platí jako jakýsi signál pro ostatní řidiče, že jde o začátečníka. Asi aby chudáka, který udělá nějakou řidičskou botu, rovnou netahali z auta a neházeli pěkně zostra do Volhy.

U nás je samolepka s písmenem Z na autě dobrovolná

Podle tamní legislativy hrozí při zastavení dopravním policistou řidiči, jehož zkušenost s řízením je kratší než dva roky a nemá ono označení, pokuta. Pravidla silničního provozu však už nenařizují, aby řidič nálepku odstranil. Toho někteří řidiči zneužívají. A proč je výhodnější řídit se značkou „vykřičník“? „Ukazuje se, že drahá zahraniční auta se často stávají předmětem pozornosti dopravních policistů,“ říká pan Igor. „Téměř na každém stanovišti zastavují takové vozy kvůli kontrole dokladů.“ 

Podle vyprávění místního řidiče často takové zastávky končí také prohlídkou kufru, a dokonce i ověřením VIN kódu. Prostě jde o pořádné zdržení. „Trestná činnost spojená s automobily je v Rusku značně rozšířená,“ popisuje pan Igor, „a tak se není čemu divit, že policisté drahá a nová auta často kontrolují. A to se jejich majitelům nelíbí.“ Před častými kontrolami prý nepomáhá ani dodržování povolené rychlosti.

Zárukou klidu není ani kompletně zodpovědné dodržování pravidel silničního provozu. Nic nezaručuje, že řidiče takového vozu nezastaví dopravní policie. „Začátečníci s vykřičníkem na skle jsou naopak na silnici zastavovaní mnohem méně často, říká pan Igor, „a to inspirovalo zkušené řidiče, aby nálepku neodstraňovali.“ Podle něj je pak možné vidět automobil, drahý a rychlý, s vykřičníkem na skle, ovšem řízený s dokonalostí vyježděného řidiče. 

Chtěli byste takovou kouzelnou samolepku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články