Samsung už testuje „průhledné“ kamiony zítřka. Revoluční myšlenka usnadní předjíždění

Předjíždění kamionů je jednou z nejtěžších činností každodenního silničního provozu. Samsung přichází s unikátním řešením, jak celou věc učinit naprosto bezpečnou.

i Zdroj fotografie: Samsung
                   

Jednou z nejtěžších situací v dennodenním provozu je předjetí velkého kamionu, před který opravdu nevidíme. Jediné, co vidíme je jeho zadní čelo, přičemž po několika kilometrech už jsme schopni určit počet šroubků a definovat sklon osvětlení registrační značky. Ostatně ne náhodou se na zadní čela umisťují dobře placené reklamy – všechny strany byznysu dobře vědí, jak (často nechtěně) detailně pozorované místo to je. Samsung přichází s převratným vynálezem, jak zásadně vylepšit pohled a dívání se „skrze“ kamion. Pojďme se na to podívat také.

„Ruská ruleta“ dnes a denně na silnici

Předjetí takto velkého a zaclánějícího auta se často rovná „ruské ruletě“, buďto to zkrátka vyjde, nebo ne. Mnoho řidičů do poslední chvíle „vykukují“ za kamionem a v prvním jen trochu vhodném okamžiku dají zkrátka levý blinkr a pokusí se vysokého a dlouhé mastodonta co nejrychleji předjet. Výborně to ukazuje přiložené video. Že tento způsob předjíždění způsobí občas horké chvilky jak předjíždějícímu, tak autu proti, které do posledního okamžiku nebylo vidět, tak samotnému kamionu asi nemusíme zdůrazňovat. A pokud to skončí jen u horkých chvilek, lze to na každý pád považovat za výhru.

iZdroj fotografie: Samsung

Řešení tohoto problému, se kterým přišel Samsung je přitom natolik jednoduché, že je až s podivem, že to někoho nenapadlo dřív. Představme si jej jako obří mobil od kterého přední část oddělíme od zadní, a umístíme je na opačné konce kamionu. Displej umístíme na zadní čelo kamionu, modul s fotoaparáty naopak na střechu kabiny kamionu. Výsledek? Vzadu na displeji vidíme dokonale to, co se děje před kamionem, dokonce v přehledném nadhledu. Voilá, „průhledný kamion“ je tu!

Televize pro všechny na silnici (a zdarma)

Pochopitelně, není to tak snadné, to by to už dávno dělali všichni. A především to není levné, vzadu Samsung umístil čtyři videostěny Samsung OH46D. Pomocí splitteru na nich vytváří jeden souvislý obraz, všechny čtyři velkoformátové monitory jsou pak pochopitelně vodotěsné a prachotěsné. Čili zobrazovací technologie se displeji na vašem mobilním telefonu se to celé podobá jen opravdu velmi vzdáleně. A to i cenou. Vpředu může být naopak v zásadě jakákoli funkční kamera, za zlomek pořizovací ceny oproti videostěnám.

Jako celek to ovšem funguje znamenitě. Dojedete ke kamionu a situaci před ním máte do slova a do písmene jako na dlani. Stačí se jen podívat „na televizi“, jedoucí před vámi. V okamžiku, kdy je cesta volná jen mrknete do zpětného zrcátka a můžete dát levý blinkr. Jak prosté, milý Watsone. Samsung toto řešení testuje v Argentině na úsecích s častým výskytem tragických dopravních nehod vzniklých při předjíždění. Počkáme si na výsledky, pokud dopadnou dobře, je možné, že se z „televize vzadu“ stane zajímavým (a bezpečnost navýsost zlepšujícím) volitelným doplňkem kamionů. Nebo povinným? To by byla bomba.

Ocenili byste podobný vynález i na našich silnicích?

Zdroj: Samsung
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články