Nový sazebník pokut 2024: Nejvyšší tresty za běžné přestupky, které řidiči dosud páchali bez postihu

V letošním roce došlo ke zpřísnění některých trestů za závažné přestupky. Bodů je možná méně, ale pokuty jsou vysoké.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Za tohle zaplatíš! Rčení, které je v našich končinách obvyklé. Dá se chápat v širším smyslu slova. Tedy že někdo za čin, který je proti pravidlům, proti bontonu, bude potrestán. Stihne ho zasloužený trest. Druhá rovina je ta, že člověk za svůj přestupek skutečně zaplatí. Ve „finančním“ smyslu slova. Tady se bavíme třeba o náhradě škody, ale spíše o pokutách.

Bodový systém se změnil, s ním i výše pokut, ty se často zvedly

Píšu pro AutoŽivě, a tak pokud se teď rozohním ohledně toho, že člověk platí za své chyby, bude se to týkat pokut. A trestných bodů. Letos se bodový systém a sazebník pokut za dopravní přestupky v České republice výrazně zpřísnil. Proč? Samozřejmě, má to vést k větší bezpečnosti na silnicích. Ale jestli to tak je, to je otázka. Každopádně vyšší pokuty, to je větší příjem do státní kasy. Nejvyšší pokuty i bodové ohodnocení jsou vázány na přestupky, které představují závažné ohrožení bezpečnosti silničního provozu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jardy Š.

Cílem je odradit řidiče od nebezpečného chování. Se změnou v roce 2024 došlo paradoxně k tomu, že některé přestupky jsou ohodnoceny menším počtem bodů. Dříve bylo maximem sedm bodů, dnes je to maximálně bodů šest. Ovšem finanční pokuty jsou vyšší. Vybral jsem přestupky s nejvyššími pokutami a bodovým ohodnocením pro rok 2024. Před čím je tedy zapotřebí mít se na pozoru?

Dopravní značka je nečitelná. Jestli platí je podle zákona jasné, zda hrozí pokuta také

Jedním z nejzávažnějších přestupků v roce 2024 je alkohol za volantem. Pokud je řidič přistižen s alkoholem v krvi nad 0,3 promile, hrozí mu pokuta od 7 000 do 25 000 Kč, 6 bodů a zákaz řízení na dobu 6 až 18 měsíců. Opakované přestupky mohou vést k vyšším pokutám i delšímu zákazu řízení. Je zřejmé, že řízení pod vlivem alkoholu patří k hlavním příčinám závažných nehod a přísné sankce mají řidiče odradit od tohoto chování. Podobně závažné je i odmítnutí podrobit se testu na alkohol či drogy.

Před jízdou „veselý kalíšek“? Jeden z nejhorších přestupků!

Nejzávažnější přestupky (6 bodů, pokuta až 5 500 Kč, ve správním řízení až 75 000 Kč)

  • Jízda pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky
  • Stav vylučující způsobilost
  • Odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky
  • Vjíždění na železniční přejezd přes zákaz
  • Otáčení se, couvání, jízda v protisměru na dálnici
  • Porušení zákazu předjíždění
  • Jízda na červenou, nezastavení na signál, pokyn Stůj!

To může vést k pokutě od 25 000 do 75 000 Kč, odebrání 6 bodů a zákazu řízení na dobu od 1,5 roku do 3 let. Tento přestupek je považován za velmi vážný. Testování na přítomnost alkoholu nebo drog je klíčové pro zajištění bezpečnosti na silnicích. A porušení je tvrdě, velmi tvrdě trestáno. Za mne je tohle zcela v pořádku. Dalším závažným přestupkem je překročení nejvyšší povolené rychlosti.

iZdroj fotografie: Besip

Některé přestupky nelze řešit na místě, jdou hned do „správka“

Pokud řidič překročí rychlost v obci o více než 50 km/h nebo mimo obec o více než 40 km/h, hrozí mu pokuta od 7 000 do 25 000 Kč, 6 bodů a zákaz řízení na dobu šesti měsíců až roku a půl. Tohle navíc nelze řešit na místě a věc jde rovnou do správního řízení. Překročení rychlosti o 20 km/h v obci (30 km/h mimo obec) a více už se na místě řeší. Pokuta je 2 500 – 3 500 Kč, ve správním řízení 4 000 – 10 000 Kč a udělovány jsou čtyři trestné body.

Další přestupky za 6 trestných bodů (pokuta až 3 500 Kč, ve správním řízení až 25 000 Kč)

  • Překročení o 40 km/h v obci (50 km/h mimo obec) a více
  • Ohrožení chodce
  • Dopravní nehoda s ublížením na zdraví
  • Jízda technicky nezpůsobilým vozidlem

Trestána je poměrně drsně i jiná věc. Jízda technicky nezpůsobilým vozidlem, ta je za 2 500 – 3 500 Kč na místě, 4 000 – 10 000 Kč ve správním řízení, a k tomu šest bodů. Vjíždění na železniční přejezd přes zákaz. Otáčení se, couvání, jízda v protisměru na dálnici. Porušení zákazu předjíždění. Nezastavení na signál, pokyn „Stůj!“ nebo jízda na červenou. Další závažné přestupky jsou hodnoceny šesti body. Shodné pro ně je finanční potrestání v rozmezí 4 500 – 5 500 Kč na místě a i 7 000 – 25 000 Kč ve správním řízení.

Méně bodů, ale recidiva? O řidičák přijdete po třetím prohřešku

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

V neposlední řadě je tady ohrožení chodce. Také za šest bodů, 2 500 – 3 500 Kč na místě a 4 000 – 10 000 Kč ve správním řízení. Samozřejmě to neznamená, že krom těchto přestupků, které jsou pokutovány skutečně tvrdě, může řidič další pravidla či zákazy ignorovat a přestupky páchat. U méně závažných přestupků stačí tři po čtyřech bodech a řidič přijde o řidičský průkaz. A to nemluvím o společenské nebezpečnosti, bezohlednosti a dalších aspektech věcí, které považuji mezi řidiči za zcela nepatřičné.

Jsou pokuty nízké? Mají být vyšší?

Zdroj: Besip
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články