Sdílená auta mohou být potenciálním nebezpečím pro nákazu

                   

Sdílená auta jsou v současné době velkým hitem. Možnosti půjčit si takové auto najdeme v řadě velkých evropských měst, Prahu nevyjímaje. Jejich výhody jsou zřejmé. Za příznivý poplatek si půjčíme auto na dobu nezbytně nutnou a necháme ho zaparkované tam, kde je cíl naší cesty. Z praktického hlediska jde o zajímavou službu. Jak na ni ale pohlížet z důvodu bezpečnosti.

Hrozí riziko nákazy?

Aktuálním velkým tématem je koronavirus, který však není jediným možným rizikem, o kterém chceme mluvit. Sdílená auta jsou sice praktická věc, ale člověk sedající do daného vozu nikdy neví, kdo zde jel před ním a zda náhodou skutečně nebyl nakažen nějakou nemocí. Řada z nich se může přenášet i dotykem, a to i v případě kontaktu s daným místem i po několika desítkách minut. To je vhodné mít na paměti.

Řada rizikových míst

V takovém sdíleném autě může být celá řada rizikových míst. Zcela logicky je to řadicí páka, je to volant, jsou to směrové páčky a další prvky, kde dochází k neustálému kontaktu. Zde se mohou nacházet bakterie předchozího řidiče, které se dostanou na naše ruce. Potom stačí podrbání v obličeji a problém je na světě. Je řada nemocí, kde je přenos tímto způsobem reálný.

Prevence se vyplatí

Pokud chcete snížit riziko nákazy, a nyní nemluvíme přímo o koronaviru, je na místě myslet na prevenci. S tou pochopitelně přicházejí i samotní provozovatelé těchto služeb, jelikož jejich vozy procházejí pravidelným čištěním. Vyčistit vůz po každém zákazníkovi však nejde.

Zde by měla být na místě prevence ze strany uživatelů. Vhodnou volbou jsou antibakteriální ubrousky. Jeden se použije na otření problémových částí hned po usednutí, druhý na dezinfekci našich rukou. Dále je třeba snažit se minimalizovat dotyky v našem obličeji. Po vystoupení bychom znovu neměli zapomenout na důkladnější hygienu, což by mělo pomoci případná rizika nákazy snižovat.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články