Se spojkou byste měli zacházet opatrně, ušetříte peníze i starosti

                   

Lenost, zvyk nebo prostě chyba, které si váš instruktor v autoškole kdysi nevšiml a nevynadal vám za ni. Tak si můžete vysvětlit jízdu s nohou na spojce. Stejně bychom mohli označit sešlápnutí tohoto pedálu, když stojíte na semaforech. Pokud tuhle chybu děláte, vězte, že byste se ji měli co nejrychleji odnaučit. Dlouhodobé chybné využívání spojky totiž obvykle končí nákladnou opravou.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

I několik set tisíc kilometrů

Podle statistik výrobců i autoservisů vydrží spojka přibližně 100 tisíc kilometrů, než začne vypovídat poslušnost. Při dobrém stylu jízdy a v kvalitním autě se však její životnost může i několikrát prodloužit. Když se ale stav spojky začne zhoršovat, většina řidičů si toho vůbec nevšimne, neboť se vše děje v čase a rozdíl mezi dvěma jízdami je prakticky nepostřehnutelný. Řidiči tak mají sklon životnost spojky přeceňovat a výměnu oddalovat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Zbytečné opotřebování spojky

Držíte-li při čekání na semaforu spojku na podlaze, uvolňovací ložisko a další součástky se tlakem zbytečně opotřebovávají. S ohledem na celou sestavu spojky během a její předpokládanou životnost se zdá být několik zbytečných sešlápnutí každou jízdu zanedbatelné, ale není. Svou roli hrají také další faktory, například jak moc je zahřátý motor. Správné užívání spojky by pak podle odborníků mělo její životnost v závislosti na typu a stáří auta řádově zdvojnásobit.

Jak poznat opotřebovanou spojku

Pokud spojka prokluzuje, tedy pokud nepřenáší výkon motoru, je jednoznačně čas ji nechat okamžitě vyměnit, jízda v autě s takovou spojkou je nebezpečná. Prokluzování spojky lze poznat snadno – pokud zařadíte dvojku nebo trojku a přidáváte plyn, auto by mělo zrychlovat přímo úměrně s tím, jak rostou otáčky motoru. Zvuk by měl být také rovnoměrně rostoucí. Když ale otáčky rostou a rychlost nikoli, vaše spojka není v pořádku. V lepším případě potřebuje opravit, v horším vyměnit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články