Seat využívá inovativní způsob logistiky. Ve své továrně ve Španělsku používá drony

                   

Automobilka Seat nepřichází s inovacemi jenom v rámci svých automobilů. Přichází s nimi i v souvislosti s jejich výrobou. Konkrétně se tak děje v továrně Seat ve španělském Martorellu. Jde o první továrnu automobilky, kde je využíván poměrně netradiční způsob logistiky. Tedy celkem netradiční způsob transportu různých dílů.

Seat využívá drony

Ona unikátnost spočívá v tom, že se jednotlivé díly neposílají po zemi, jak je zvykem v jiných továrnách. Transportují se vzduchem. A to pomocí dronů. Do speciálního nákladového prostoru který je jejich součástí se daný díl umístí a pošle se na požadované místo. Jde sice zatím o testovací provoz a pilotní projekt, ale podle prvních informací to vypadá, že by se mohl uchytit na trvalo. A to nejenom v této továrně.

Z logistického centra do výrobní haly

Drony létají se jednotlivými díly z logistického centra Grupo Sesé ve městě Abrera do výrobních hal Seat v Martorellu. Takto se samozřejmě neposílají veškeré díly, ale pouze ty, které chybí. Ty, na které se nějakým nedopatřením například zapomnělo a je třeba je operativně a co nejrychleji dodat na místo. Dříve byl použitý klasický automobil, kam musel zaměstnanec sednout a daný díl doručit co nejrychleji na místo.

Výrazná úspora času

Seat si použití dronů velmi chválí, jelikož mu pomáhají reagovat na absenci určitého dílu velmi rychlý. Dříve byla doba dodání zhruba 90 minut. Ano, skutečně zhruba 1,5 hodiny. Nyní s dronem do Seat stíhá zhruba za 15 minut. Právě toto výrazné zkrácení času považuje za velké plus. Zvyšuje se tak celková efektivita výroby a také určitá flexibilita spojená s možností reagovat na různé neočekávané situace.

Jedno negativum stále existuje

Dron je samozřejmě limitován velikostí svého přídavného nákladového prostoru a také nosností. Proto je určený pouze pro transport spíše menších a lehčích dílů. Na druhou stranu se dá očekávat, že pokud se pilotní projekt osvědčí, mohly by být drony standardem. A to by vedlo i k použití mnohem větších a výkonnějších strojů, kde už bude možné přepravit díly o větší velikosti i vyšší hmotnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články