Seberou roboti lidem práci již letos?

                   

„Nedokážeme najít nic, co by nahradilo lidskou práci a lidské smysly jako zrak, sluch a čich,“ uvedl v rozhovoru pro Bloomberg Tom Shoupe, výkonný ředitel továrny Honda v Ohiu.

Pro společnost Honda jsou lidé během finálního montážního procesu důležití. Úroveň automatizace se nezměnila od doby, kde se fabrika Hondy v Marysville otevřela, stále tu jsou lidští pracovníci, kteří instalují kola, pohonné jednotky, čalounění a další komponenty interiéru. Honda ve svém severoamerickém závodě při finální montáži používá pouze zhruba 20 robotů.

„Myslím, že čas na to ještě nepřišel,“ říká 47letý James Erwin, veterán, který pracuje v Marysville už 15 let. „Nemyslím si, že roboti mohou převzít naši práci. Nemají manuální zručnost ani schopnost rozhodování, jako máme my, lidé.“ Na letošním autosalonu v Detroitu získala nejnovější Honda Accord, která se vyrábí právě v Marysville, prestižní ocenění „Severoamerické auto roku“.

Také společnosti Mercedes-Benz a Toyota stále ve velké míře spoléhají na lidské pracovníky, Mercedes dokonce směřuje k navýšení počtu lidí na úkor robotů. Ne všichni výrobci automobilů se však chovají tímto způsobem. Tesla se pokouší vydat opačným směrem.

„Opravdu nemůžete mít přímo na samotné výrobní lince lidi. V opačném případě automaticky byste hned spadli na lidskou rychlost,“ řekl Musk na konferenčním hovoru v srpnu 2016, kde popsal své budoucí plány na automatizaci výroby ve své fabrice na elektrická auta. ”V továrně je stále mnoho lidí, ale to, co dělají, je údržba strojů, jejich modernizace a řešení poruch. Ale v samotném výrobním procesu by v podstatě neměli být lidé.“

Tesla a Honda se tedy v pohledu na automobilovou výrobu a důležité aspekty v jejím procesu liší. Tesla se při zavádění svého Modelu 3 do výroby potýkala s potíži a až po několik měsících se společnosti povedlo dosáhnout slibované výrobní kapacity. Bez ohledu na to, jak se výrobci aut rozhodnou ohledně používání robotů, je jasné, že lidé budou v i v blízké budoucnosti hrát důležitou roli. Který přístup je podle vás v současné době lepší? Spoléhat se na šikovnost lidských rukou a lidskou bystrost, nebo přejít na plnou automatizaci a přenechat veškerou manuální práci strojům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články