Semafor na chodnících? Pomáhá nepozorným chodcům s telefony

                   

Chodce zasáhl Smartphone zombies, nové semafory mají zachránit lidské životy

Jak už jsme vás v našich aktualitách informovali, chodci stále častěji nevěnují pozornost dění kolem sebe, zejména na veřejných komunikacích, parkovištích a na přechodech pro chodce, kde si často nevšimnou červeného světla na semaforu.

Protože jde o globální problém ve všech vyspělých zemích světa, začaly se na chodníky instalovat speciální světelné pásy, které mají zachránit chodce se sklopenou hlavou do svého chytrého telefonu před střetem s kolemjedoucím vozem.

Již v loňském roce byl v Nizozemsku testován první světelný signalizační pás v chodnících, těsně na hranici s křižovatkou. Signalizační pásek, propojený s běžným semaforem pro chodce, reaguje v barvách zelené a červené barvy. Lidé, kteří mají skloněnou hlavu, si tohoto pásku všimli a začali věnovat pozornost na situaci kolem sebe.

Aby nedošlo ke střetu s chodci, musí často i tramvaje v Haagu provést na jedné trase i několikrát nouzové zastavení, protože se někdo dívá na svůj telefon místo provozu. Tyto informace stojí ve vyjádření společnosti HIG Traffic Systems.

Signalizační LED pásky mění barvu i blikají

Signalizační pásy se začaly instalovat na rušných komunikacích a i tam byl výsledek velmi uspokojivý. LED proužek se osvědčil v boji proti závažným dopravním nehodám mezi chodci a kolemjedoucími vozy. Navíc je signální pásek doplněn o funkci blikání v době, kdy má světlo brzy změnit barvu.

Hlavní příčinou pro vznik těchto signalizačních pásků byl problém se smartphony, které měly často přímý vliv na dopravní nehodu mezi vozem a chodcem nebo cyklistou a vozem. Takzvaný Smartphone zombies by měl být na rušných komunikacích velkým pomocníkem všech majitelů chytrých telefonů.

Zdroj fotografií: dutchnews.nl

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články