Senioři za volantem mají větší šanci způsobit nehodu, říká nejnovější výzkum

                   

Ve srovnání se staršími řidiči je u mladších řidičů mnohem méně pravděpodobné, že ztratí kontrolu nad vozidlem, jestliže je jejich pozornost rozptýlena, říká nedávný výzkum, který proběhl na Kolínské Univerzitě v Německu. Výzkumníci použili řidičský simulátor pro porovnání reakcí skupiny řidičů ve věku 20 až 30 let se skupinou řidičů ve věku 65 až 75 let za volantem virtuálního automobilu na 40 kilometrové trase.

Dobrovolníci plnili za volantem různé úkoly

Výzkumu se zúčastnilo 124 řidičů zvyklých každodenně usedat za volant, v dobrém fyzickém i mentálním zdraví. Když seděli ve virtuálním autě, byli požádáni, aby po dobu 25 minut sledovali vozidlo, které jelo před nimi. Během jízdy výzkumní pracovníci žádali účastníky, aby prováděli řidičské manévry, odpovídali na otázky prostřednictvím headsetu nebo zadali do klávesnice třímístné číslo, což mělo simulovat zadání směrovacího čísla do navigačního systému.

Telefonovat nebo zadávat údaje do navigace během řízení? Pro seniory problém

„Starší řidiči jsou vystaveni vyššímu riziku nehody, když se zabývají úkolem, který jejich pozornost a pohled odvede ze silnice.“ Osmdesát procent ze skupiny starších řidičů sjelo ze silnice a narazilo do obrubníku, ve srovnání s pouhými 40 procenty v mladší skupině. Téměř 20 procent starších motoristů také nechtěně přejelo středovou bílou čáru a vyrazilo do protisměru. Nikdo z mladší skupina oproti tomu do protisměru nevjel.

Se stárnutím se zhoršuje schopnost dělat více věcí najednou

„Naše zjištění naznačují, že provádění více úkonů najednou se ve starším věku zhoršuje nejen v typických laboratorních podmínkách, ale také při činnostech, které vyžadují koncentraci na dva úkony zároveň a přepínání pozornosti mezi jednotlivými úkony,“ napsal vedoucí výzkumník Konstantin Wechsler pro časopis Frontiers in Psychology. „Ukazují také, že starší řidiči jsou vystaveni vyššímu riziku nehody, když se soustředí na úkol, který odvede jejich pozornost a zorné pole ze silnice.“

V Británii hrozí seniorům za volantem nové zkoušky

Studie byla provedena v reakci na to, když Deborah Archerová, britská koronerka, prosazovala, aby bylo pro motoristy ve věku 80 let a starší povinné znovu dělat testy a zkoušky pro získání řidičského oprávnění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články