Pomocí těchto šesti rad budete schopni snížit spotřebu paliva na minimum

                   

Po nastartování ihned odjeďte

Mnoho řidičů má především v zimě ve zvyku nechat nastartovaný motor, pro zahřátí. Moderní automobily se zahřívají na volnoběh pomalu. Pokud chcete uspořit palivo a životnost agregátu, výhodnější je vůz nastartovat a odjet. Prvních pár kilometrů motor příliš nezatěžujte.

Nevypínejte Start&Stop

Moderní vozy jsou vybaveny funkcí Start&Stop z důvodu snížení spotřeby paliva a emisí. Mnozí řidiči tuto funkci nemají rádi a vypínají ji. Na volnoběh přitom auto spotřebuje za hodinu přibližně dva litry paliva.

Soustřeďte se na plynulou jízdu

Při jízdě sledujte dění před vámi a využívejte kinetickou energii, která vám pomůže snížit provozní náklady především ve městech a v kolonách. Z prudkého kopce brzděte motorem, naopak při dojetí, například do obce, vyřaďte na neutrál.

V autě vozte jen aktuální náklad

V letních měsících z vozu odstraňte sněhové řetězy a povinnou zimní výbavu, naopak v zimě s sebou nevozte piknikovou sadu. Přes týden z vozu odstraňte také střešní nosič pro přepravu jízdních kol nebo lyží, který budete potřebovat až o víkendu. Všechny nasbírané kilogramy navíc mají neblahý vliv na spotřebu.

Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách

Nové vozy mají automatickou kontrolu v pneumatikách, u starších vozů musíme tlak hlídat sami. Podhuštěné pneumatiky mají v Evropě téměř 3/4 vozů, přitom zvyšují spotřebu paliva až o tři desetiny litru na sto kilometrů. Navíc se pneumatiky rychleji opotřebovávají.

Hlídejte odběr elektrické energie

Pokud máte připojené různé spotřebiče, jako je prázdný chladicí box nebo téměř nabité mobilní zařízení, které můžete nabít až doma, zvyšujete zbytečně výkon alternátoru i motoru. Největším náporem na spotřebu paliva je klimatizace, která při plném výkonu zvýší spotřebu do daného cíle až o litr. Stejný vliv na spotřebu mají i otevřená okénka, kvůli aerodynamickému odporu. V létě vypněte vyhřívání vnějších zpětných zrcátek nebo vypněte odmrazení skel apod.

Zdroj fotografií: writeopinions.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články