Šetřiví řidiči používají v interiéru auta olej na smažení. Šetří peníze a udržují ho v optimální kondici

Lze použít kuchyňský olej jako čistič do auta? Ano, ale za výsledek a škody nikdo neručí.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Využití různých kulinářských potřeb v automobilech není ničím výjimečným, zejména ve východní Evropě jsou řidiči takto kreativní a nahrazují specializované přípravky a pomůcky tím, co najdou doma v kuchyni. Olej na smažení je přesně takovým příkladem, kdy se motoristé snaží za každou cenu ušetřit.

Co je v kuchyni, hodí se i do garáže? Neplatí to vždy

Řidiči a majitelé aut se velmi často potýkají s problémem správného čištění přístrojové desky. Používají přípravky a chemikálie, které jsou na toto určené, ale stále nejsou s výsledkem spokojeni. Podle ostřílených domácích kutilů a samozvaných expertů však existuje k drahé chemii levná a dostupná náhrada.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Zkušení motoristé prý používají rostlinný olej k odstranění prachu a nečistot. Tito lidoví odborníci doporučují aplikovat tuto kuchyňskou zlatou tekutinu na palubní desku pomocí filtru, který se používá na přípravu kávy. Materiál, ze kterého je filtr vyrobený, má dokonale absorbovat nečistoty, aplikace oleje se tak prý obejde bez zanechání skvrn. Postup aplikace je následující.

Olej jako čistič a leštidlo přístrojové desky prý funguje

V prvním kroku je třeba na filtr nalít trocha rostlinného oleje. O druhu prameny nehovoří, dá se předpokládat, že bude stačit běžný řepkový, že extra panenský olivový není vyžadován. Přetře se celý povrch přístrojové desky, tím se posbírá na filtr všechen prach. Pak se v druhém kroku celý postup zopakuje, pro zvýšení lesku.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Přístrojová deska by pak měla být čistá a lesklá. A podle všeho také mastná, takže doporučit tento „zaručený“ postup nelze, ne bez rizika, že se řidič či spolujezdec od mastné přístrojové desky ušpiní. Předpokládat se dá i pachová stopa, zejména v horkých dnech nebo při zapnutém topení. Balkánští řidiči ale tento styl automobilové hygieny neodmítají.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Co říkáte na použití oleje na smažení v autě?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články