Skladování pneumatik: Kam je uložit a na co si dát pozor

Přezuli jste pneumatiky a přemýšlíte, kam s nimi? Správným skladováním prodloužíte jejich životnost a ušetříte si práci, až je bude potřeba znovu obout. Uložení se tedy nevyplatí podcenit. Důležité jsou prostředí, čistota i způsob postavení.

                   

Kde skladovat pneumatiky?  

Pneumatiky patří do prostředí, které je 

•    tmavé – ideálně bez denního světla, protože UV záření zrychluje stárnutí materiálu (pryž potom tvrdne a praská), 
•    chladné – se stabilní teplotou okolo 10 až 15 °C, 
•    suché – s nízkou vzdušnou vlhkostí, bez průvanu, zatékání nebo sněžení. 

Uskladněte je tedy nejlépe do garáže nebo do sklepa. Lepší podmínky (sucho a omezený přístup vzduchu) zajistíte navíc tím, že pneumatiky zabalíte do igelitového pytle. Ještě vhodnější variantou jsou vakuové pytle, ze kterých vzduch vysajete úplně. 

V žádném případě pneumatiky nenechávejte ani přes zimu ani přes léto venku. Příhodným prostředním není ani pergola, průjezd či kotelna, ve které se topí. Kvůli citlivosti pryží se vyvarujte také prostředí s chemikáliemi. 

Některé pneuservisy nabízí možnost uschování. Za poplatek si pronajmete místo v jejich prostorách, kam pneumatiky uloží. Případně můžete využít pronájem skladovacích kontejnerů v Brně, které slouží jako externí sklad za poměrně výhodných cenových podmínek.

i

Na co si dát pozor před uložením pneumatik 

Ještě než vyzuté gumy do sklepa či garáže umístíte, pečlivě je očistěte od chemikálií, bahna, zbytků maziva a kamínků. Použijte vlažnou vodu, kartáč a šetrný univerzální čistič. Pěnu po umytí opláchněte a před uložením nechte uschnout. 

Jak pneumatiky správně uložit 

Pneumatiky nasazené na ráfcích můžete za ráfky zavěsit nebo je ve vodorovné poloze položit na sebe

Gumy bez ráfků naopak skladujte výhradně ve vertikální poloze a pravidelně (zhruba po čtyřech týdnech) je pootáčejte. Nezavěšujte je ani nerovnejte na sebe, protože by se zdeformovaly. 

Na uložení pneumatik s ráfkem i bez něj si můžete pořídit regály nebo stojany přímo k tomu určené. Vyplatí se. Zvlášť pokud skladujete pneu z více aut. Existují však i regály na jednu sadu kol. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články