Škoda má velký problém, airbagy v Octaviích a Fabiích mohou zabíjet. Bezplatná svolávací akce postihne i vás

Velká část automobilů značky Škoda z určitých let má vadné airbagy. Ty mohou při nehodě vrhnout na posádku kusy kovu a zabíjet.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Ach ti subdodavatelé, posteskl by si jeden. Minimálně ten, kdo pracuje v automobilce Škoda. Výroba automobilu neprobíhá tak, že by automobilka vyráběla vše od prvního do posledního šroubku. Řadu dílů dodávají subdodavatelé, ať už jde o okna, elektroniku, brzdy nebo třeba prvotní pneumatiky. Výjimkou nejsou airbagy. Kvůli kterým má teď mladoboleslavská automobilka problémy.

Dodavatel odvedl špatnou práci, životy řidičů jsou ohroženy

Výrobce má problémy a někteří majitelé aut s okřídleným šípem ve znaku těžkou hlavu a obavu o zdraví a život. Oprávněně. Komponenty do airbagů pro Škodu dodávala v dotčených modelech společnost Takata. Zda jde o akutní problém pouze u Škody, je otázkou, obrovská svolávací akce kvůli airbagům Takata proběhla už před necelými deseti lety. V globálním měřítku. Nevyhnula se mnoha značkám od Acury po Toyotu a dotýkala se desítek milionů aut.

iZdroj fotografie: Škoda

Firma Takata dodávala automobilovému průmyslu vadné plynové generátory, které se mohou v určitých klimatických podmínkách, jako jsou vlhkost a teplo, poškodit. A stát nebezpečnými. Fatálně nebezpečnými. Jak velké nebezpečí to představuje? Opravdu velké, pokud se při nehodě aktivuje airbag, může dojít k tomu, že při zapálení plynového generátoru vznikne příliš velký tlak. To může zapříčinit, že do prostoru pro cestující „vletí kousky kovu, které mohou být životu nebezpečné“.

Náprava trvá hodinu a je zdarma, stačí dojet do servisu

Toto sama automobilka uvádí na svém webu, staví se k situaci čelem a skutečně varuje před rizikem. Co dělat, pokud má řidič obavu, že jezdí autem, které by ho mohlo zabít? Pokud se tento problém týká daného auta, je třeba neprodleně kontaktovat autorizovaného servisního partnera Škoda, aby vyměnil vadné komponenty. Výměna trvá hodinu a je samozřejmě zdarma.

iZdroj fotografie: Škoda

Vadné airbagy byly instalovány do modelů Škoda v letech 2012 až 2018. Nejjednodušší je jít na oficiální web automobilky, zadat tam VIN vozu a ověřit si aktuálnost přímo online. Pro ty uživatele, kteří neví, kde VIN hledat, jde o unikátní číslo. Je složeno ze sedmnácti znaků, číslic a písmen a je typicky na skle a karoserii. Také v dokladech od vozidla, na tzv. technickém průkazu.

Zasažených aut jsou u nás tisíce a tisíce, riziko je velké

O jaké modely přesně jde, kdo se má obávat o zdraví a život? Nejedná se pouze o řadu Octavia a Fabia. Problém se týká nejenom dvou oblíbenců jmenovaných v nadpisu, ale de facto celé modelové řady. Mimo nebezpečí nejsou také modely Citigo, Roomster, Rapid, Superb, Yeti, Karoq a Kodiaq.

Je vaše auto značky Škoda v pořádku?

Zdroj: Škoda
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články