Škoda Kodiaq nebo Nissan X-Trail? Co je lepší, když chcete dobré SUV?

                   

Popularita SUV je stále vysoká a tak není divu, že se lidé právě po těchto vozech poohlíží. A není to lehké, jelikož automobilky se snaží zaujmout svým portfoliem a situace na automobilovém trhu je taková, že každý má problém najít auto, které mu bude vyhovovat.

My jsme se rozhodli trochu pomoci a porovnáme dva velmi populární vozy. Tím prvním je Škoda Kodiaq jako lákavá volba pro ty, kteří chtějí být věrni tuzemské automobilce. A tím druhým je vůz Nissan X-Trail, který aktuálně stále stoupá na žebříčcích prodejnosti. Jaký vůz je lepší?

Velikost vozu

Na první pohled jde o celkem odlišná auta, což uvidíte ve chvíli, kdy je dáte vedle sebe. Nissan X-Trail je o něco menší, což se odráží i na velikosti zavazadlového prostoru, který činí 565 litrů. Oproti tomu  Škoda Kodiaq dokáže nabídnout celých 850 litrů. Nebo variantu pro 7 osob s velikostí 650 litrů. Na druhou stranu ne každý chce jezdit po silnicích s tak velkým vozem, což může dělat hlavně ve městech a obchodních centrech problémy. V tomto směru může být určitě lepší Nissan.

i

Motorizace

Motor je srdcem auta. Po něm chceme především dostatek výkonu a odpovídající zrychlení. Pokud sáhnete po Japonci, tedy po voze Nissan X-Trail, můžete vybírat ze dvou variant. A to z benzínu 1,3 GHG 160 DIG-T, nebo z nafty 1,7 dCi. Výkony motorů začínají na 150 koních. To může být pro někoho celkem omezující situace. To Škoda Kodiaq umí nabídnout motorizací podstatně více. Od základních s výkonem 150 koní, až po verzi RS, která umí nabídnout 240 koní. V tomto směru určitě vítězí Škodovka.

Výbava

Zde má Nissan X-Trail i Skoda Kodiaq určitě co nabídnout a většinou záleží na preferencích každého z vás. Nutno samozřejmě dodat, že čím více a lépe, tím i dráže. Kodiaq může zaujmout třeba automatickou klimatizací, bezklíčovým vstupem, senzorem deště a světel, nebo hliníkovými koly. A to vše v základu. X-Trail zase sází spíše na zajímavé inovace, jako je systém označovaný jako Pro Pilot který lze charakterizovat jako polo-autonomní tempomat. Vůz má tak snahu řidiči co nejvíce ulehčit hlavně na delších cestách.

i

Cena

Tady jasně vítězí Nissan X-Trail, jelikož cenově je podstatně dostupnějším vozem, než Škoda Kodiaq. I to může být jedno z důležitých kritérií výběru. Kdo má omezený rozpočet, určitě udělá lépe, pokud sáhne po japonském modelu. U koho finance nerozhodují, český vůz nezklame.

Shrnutí

Oba vozy mají svá pro a proti. Nissan X-Trail je menší, což může výrazně usnadnit jízdu hlavně na užších silnicích. Na druhou stranu disponuje menším zavazadlovým prostorem. Jeho negativem může být také malý výběr motorů, což je oblast, kde naopak Škoda Kodiaq dává hodně na výběr. Výbava ukazuje, že se každá automobilka snaží jít trochu jiným směrem a tak je vhodné volit spíše podle preferencí. A cena? Levnější je Nissan, jelikož za Škodovku je nutné si připlatit více.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články