Škodovka slouží mužům zákona v 17 zemích. Je tak rekordmanem policejních stájí

Přinášíme seznam 17 zemí, které používají modely české automobilky Škoda pro potřeby policie. Překvapí vás třeba Nový Zéland nebo Ukrajina.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Zdá se logické, že každý národ, který má vlastní automobilovou výrobu, při nákupu vozidel veřejné služby preferuje domácí značky. Kuriozitou a jakýmsi fenoménem však je, že modely Škoda jsou u bezpečnostních jednotek velmi oblíbené i v mnoha dalších zemích. A tak Češi už déle než 15 let zažívají zvláštní pocit, když je při cestě na dovolenou zastaví na chorvatské dálnici místní policejní hlídka v oblíbené Octavii.

Policisté ve Škodovkách

Řada zemí využívá Škodu na klasické hlídkové a zásahové vozy, ale není žádným tajemstvím, že je používají i jako neoznačené vozy při pátrání po zločincích všeho druhu. K těmto účelům je stále velmi oblíbená předposlední generace Octavie a Superbu. Kromě níže uvedených zemí používaly jistou dob Škodu jako policejní vozy také Polsko, Portugalsko, Rusko, Slovensko, Estonsko a Maďarsko. 

iZdroj fotografie: Uživatel Raf24 / Creative Commons / CC BY-SA

Seznam obsahuje kromě zemí, kde Škodovky běžně brázdí silnice v hojném počtu, také některé destinace, kde byste je možná nečekali. Ve vedení žebříčku se však naše domovina drží a některé modely automobilka cíleně pro potřeby naší policie „tuní”. Příkladem takové speciality je trubkový rám na zesíleném předním nárazníku, který je umístěn tak, aby chránil posádku při honičkách za jinými vozy a pomáhal při vytlačování jiného auta mimo silnici.

1. Česká republika 

V současné době jezdí po silnicích České republiky 865 policejních vozů Škoda Octavia třetí generace. Dále česká policie nedávno obstarala modely Kodiaq poháněné zážehovým motorem 2.0 TSI o výkonu 140 kW v kombinaci se 7stupňovou převodovkou DSG. Samozřejmě jsou vybaveny pohonem všech kol, což se hodí zejména v zimních podmínkách nebo v nepřístupném terénu. 

iZdroj fotografie: Kenyh Cevarom / Creative Commons / CC BY-SA

Vozový park dále zahrnuje špičkové záchytné karavany Superb Combi s výbavou Ambition, s motorem 2.0 TSI 206 kW, převodovkou DSG, pohonem všech kol a adaptivním podvozkem, s maximální rychlostí 250 km/h a zrychlením z nuly na 100 km/h za 5,8 sekundy. Kromě běžných policejních technologií, jako jsou modrá světla a vysílačky, jsou vybaveny systémem vysoce výkonných kamer pro čtení SPZ vozidel vpředu i vzadu. 

2. Španělsko

Od roku 2018 každoročně vstupují do služeb španělské policie desítky modelů Octavia a Karoq.

iZdroj fotografie: Škoda

3. Nový Zéland 

Jak se mohla Škoda dostat až takhle daleko? Novozélanďané rozhodli, že je nejlepší – vyhrála totiž v soutěži o nejlepší policejní vozidlo a letos tak protinožcům dodá 355 vozidel. V příštích čtyřech letech bude následovat dalších 450 až 500 vozidel ročně. Dodávané modely jsou Superb Combi a Kodiaq. 

4. Arménie 

Policejní správa hlavního města Jerevanu letos nakoupila 150 Octavií a poprvé v zemi používá vozy Škoda jako hlídkové. Vozidla budou vybavena výkonnějšími bateriemi, LED světly, 360 stupňovými reflektory a dalšími speciálními zařízeními. 

iZdroj fotografie: Škoda

5. Bosna a Hercegovina 

Sarajevská policie koupila prvních deset Octavií v roce 2018, o rok později následovala další stovka pro národní policii. 

iZdroj fotografie: Škoda

6. Bulharsko 

Bulharská policie má celkem 344 vozů Škoda Rapid, speciálně vybavených výkonnější baterií a alternátorem, i když jde o standardní díly Škody, a ne o řešení na míru. 

iZdroj fotografie: Škoda

7. Finsko 

K policejním operacím zde slouží asi 180 vozidel, přičemž policejní správa disponuje i 32 „civilními“ vozy bez policejního vybavení. Ve Finsku se používají modely Octavia a Superb. 

iZdroj fotografie: Škoda

8. Itálie

Octavií a Superbů v policejních barvách je na Apeninském poloostrově několik stovek. Italská policie od roku 2012 nakoupila téměř 1100 vozidel. Mezi zajímavé prvky patří přihrádka na zbraně mezi předními a zadními sedadly, vyhrazený organizér zavazadlového prostoru a pokročilá komunikační a GPS technologie.

9. Gruzie 

V ulicích Gruzie hlídkují i ​​policejní vozy Škoda. Poté, co tam bylo za posledních osmnáct let uvedeno na trh několik stovek vozidel, převzali gruzínští představitelé nedávno 80 Octavií nové generace. Gruzínská policie navíc letos posílila o čtyři nové modely Scala. 

10. Francie

Fabia, Karoq, Kodiaq, Octavia a Scala používá francouzská policie a za poslední tři roky bylo dodáno téměř 1700 vozidel.

11. Izrael 

Několik stovek Octavií a Superbů bylo za posledních pět let ve vozovém parku izraelské policie ve službách hlídek a neoznačených vozidel. 

iZdroj fotografie: Škoda

12. Srbsko

Na srbských silnicích jezdí také více než 2500 Octavií a vozů Scala, vybavených světelnou a zvukovou signalizací a speciálními vysílačkami. Škoda je už léta jednou z nejoblíbenějších značek v zemi.

iZdroj fotografie: Srđan Popović / Creative Commons / CC BY-SA

13. Lotyšsko 

Lotyšská policie řídí 52 Octavií a 37 Superbů, z nichž mnohé slouží jako civilní vozidla k řízení dopravy. 

14. Rakousko 

Vozy Škoda jsou součástí rakouské policie od roku 2006. Octavia Combi 4×4 a Kodiaq, rovněž s pohonem všech kol, tvoří většinu z přibližně dvanácti stovek vozidel vozového parku. Ostatní Octavie a Superb slouží jako civilní vozy. Zajímavé je, že policie kupuje vozidla na tříletý nebo čtyřletý leasing – důležitým faktorem je tedy to, že policejní vybavení je instalováno „neinvazivně“ a lze jej snadno a beze stopy odstranit. 

iZdroj fotografie: Škoda

15. Litva

Litevští policisté jezdí se Škodou od roku 2008 a používají asi 200 modelů Octavií, Yeti a Superbů s tradiční policejní výbavou, včetně přepážek chladiče a upravených zadních částí.

iZdroj fotografie: Škoda

16. Spojené království 

Škoda v roce 2020 dodala do Velké Británie 491 Octavií, Superbů a Kodiaqů. Letos do vozového parku britské policie přibylo první elektrické SUV Škoda. Enyaq iV v policejních barvách ujede na jedno nabití až 535 kilometrů a téměř vybitá baterie nabije až osmdesát procent své kapacity za 38 minut. Britští policisté mají na pronásledování k dispozici také Škodu Octavia RS a za zmínku stojí speciálně upravený Kodiaq, jehož kufr se proměnil v pojízdný box pro policejní psy.

17. Ukrajina 

V ukrajinských ulicích jsou k vidění modely Rapid, Octavia, Superb a Kodiaq. Ukrajinská policie za poslední tři roky nakoupila 1200 nových vozidel. 

iZdroj fotografie: Škoda

V jakých vozech byste nejraději vídali muže zákona vy?

Zdroj: Škoda

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Tupá

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění