Skrytá a často opomíjená hrozba. Jaké jsou slepé úhly kamionu a kam řidič vůbec nevidí?

Slepé úhly jsou velkým strašákem pro mnoho řidičů, ale i ostatních účastníků provozu. Řidič totiž do tohoto místa nevidí a může tak snadno dojít k nehodě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po dopravních komunikacích se často pohybují kromě osobních automobilů také kamiony. Jejich hmotnost je mnohonásobně vyšší, a tak i samotná srážka s takovým kolosem může být mnohem horší. V některých případech však nelze dávat vinu právě řidiči náklaďáku, protože má ve svém výhledu místa, do kterých prostě za určitých okolností nevidí. Ostatní by se měli na tuto skutečnost připravit a předejít tak zbytečným nehodám nebo zraněním.

Často přehlížený strašák

Slepý úhel je nebezpečný především tím, že do něj řidiči nevidí. Jedná se tedy o určitý prostor v blízkosti vozidla, ve kterém se může nacházet dítě, cyklista, nebo chodec, a řidič jej neuvidí. Slepé nebo také mrtvé úhly vznikají v omezené míře i u osobních automobilů, avšak mnohem větší problém představují u větších kamionů nebo jiných nákladních vozidel. Ty mají totiž často za sebou návěs nebo podobný předmět, který napomáhá k vytvoření těchto slepých míst.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řidiči většinou na slepé úhly neberou ohled

Pokud si ostatní účastníci provozu tuto skutečnost neuvědomí, může naprosto zbytečně dojít k nehodě. Řidič kamionu se správně nastavenými zpětnými zrcátky vidí totiž úplně něco jiného, než v osobním voze. Mrtvé úhly mu vznikají jak před kabinou, tak vedle návěsu a za ním. Je to způsobeno především samotnou velikostí kamionu. Například před kabinu si může stoupnout malé dítě a řidič ho při stání na křižovatce vůbec nemusí zpozorovat. To samé platí v případě cyklistů, kteří se zařadí vedle návěsu kamionu.

Problém se týká většiny účastníků provozu

Přestože vás na tuto skutečnost nepřipraví téměř žádná autoškola, je důležité si dávat pozor. S dnešním trendem použití koloběžek u dětí narůstá riziko vstoupení do mrtvého úhlu. Problém se však týká i chodců, cyklistů, motocyklistů a jiných účastníků provozu, kteří se pravidelně objevují v blízkosti nákladních automobilů. U těch všech je důležité, aby na tento problém během cestování mysleli a zbytečně se nepřibližovali do těsné blízkosti kamionů nebo jiných větších vozidel.

iZdroj fotografie: Polizei NRW Münster

Opatření proti mrtvému úhlu

Ať už jste řidič osobního nebo nákladního automobilu, slepé úhly budou součástí vašeho cestování. Je však dobré vědět, jak jim předejít a na co si dávat pozor. Ze všeho nejdůležitější je jejich eliminace pomocí správného nastavení zrcátek. Některé automobily mají navíc zrcátka zakřivená nebo přídavná. Tak či tak je důležité jejich správnou polohu pravidelně kontrolovat, a v případě potřeby upravit. Jedině tak se dá totiž minimalizovat riziko mrtvých úhlů.

Moderní systémy mohou být nápomocné

Některé automobily jsou vybaveny dokonce moderními systémy, které slouží ke hlídání provozu právě v oblasti slepých úhlů. Jejich úkolem je řidiče upozornit na účastníky provozu, kteří jsou v nebezpečné pozici kolem automobilu. Ty vyspělejší pak dokážou přímo zasáhnout do řízení nebo automobil zastavit v případě, že řidič nereaguje.

Jaké máte zkušenosti se slepými úhly kolem svého automobilu?

Zdroj: TruckDaily, DriverKnowledge, RoadSafety

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články