Jak ihned snížit spotřebu paliva: Experti říkají, aby si do aut dávali řidiči slepičí vejce. Funguje na veškeré motory

Může slepičí vajíčko ihned snížit spotřebu paliva? Ano, může, a to i ve zcela imaginární formě.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Snaha snížit spotřebu auta je dlouhodobým řidičským zájmem. Jak ale snížit spotřebu paliva? Řidiči, kteří se snaží stlačit své výdaje za pohonné hmoty na minimum mají podle samozvaných expertů používat v autě slepičí vejce. Nejde o nijak složitý koncept, myšlenka má svou logickou podstatu.

Co bylo dřív, slepie nebo vejce? O to nejde, jde o otáčky

Byť jde ve skutečnosti o bizarně přehnanou demonstraci správného fungování motoru a dávkování plynu. Spotřeba paliva záleží na mnoha faktorech, ale přímým důsledkem, zda do motoru teče více či méně benzínu či nafty, je samotný řidič. Způsob, jakým šlape na plynový pedál, jak moc dávkuje přísun paliva do pohonné jednotky.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Aby se řidič naučil šlapat na plynový pedál obezřetně, doporučují samozvaní odborníci na ekonomickou jízdu používat v autě slepičí vejce. Má jít primárně o pouhou představu, ale ideu lze aplikovat prakticky. Jde o to, že by si řidič, který chce ušetřit a snížit apetit vozu, měl představit že (anebo tam umístit), slepičí vejce.

Základem úsporné jízdy je plynulost a klidný přístup

Při pomalé jízdě, opatrném prošlapování pedálu, zůstane vajíčko vcelku, nedojde k jeho poškození a rozbití. Kickdown odsoudí vejce k okamžité destrukci, stejně jako vytočí motor do otáček a ten spotřebuje zbytečně moc paliva. Jinak řečeno, stačí nešlapat zběsile na plyn a spotřeba „sama od sebe“ rapidně klesne.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Jde o příklad, netřeba řešit, jak by v reálu bylo vejce pod plynem ukotveno. A že někdy je kickdown nutný, například v krizových situacích. Tímto způsobem lze snadno a rychle ušetřit spoustu peněz za pohonné hmoty, bez ohledu na typ motoru, na jeho objem nebo systém převodovky. Dlouhodobě jde o tisíce korun.

Myslíte, že může metoda s vejcem fungovat?

Zdroj: CarExpert
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články