Video: Sony bude vyrábět auta, obchody s elektronikou už nestačí. První model lze ovládat pomocí konzole Playstation

Video, televize a další elektronika. A od příštího roku také automobily? Sony už neví, kde by zkusilo vydělat peníze, a vrhá se do elektromobility.

i Zdroj fotografie: Sony Honda Mobility
i Zdroj fotografie: Sony Honda Mobility
i Zdroj fotografie: Sony Honda Mobility
i Zdroj fotografie: Sony Honda Mobility
i Zdroj fotografie: Sony Honda Mobility
i Zdroj fotografie: Sony Honda Mobility
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Svět se definitivně mění a automobily také. Co platilo před deseti lety, už je dávno historií starší než dinosauří vejce. Značky, které dříve mohly prodávat leda kazeťáky nebo žehličky, dnes díky elektromobilitě představují své vlastní automobily. Tak jako nový elektromobil Afeela, který byl představen na CES 2024 v Las Vegas. Jde o první automobil od značka Sony a podle dostupných zdrojů půjde do výroby v roce 2025.

Sony už nedělá jen televize, od příštího roku i automobily

Na videu je podle všeho definitivně finální prototyp Afeely. Očekává se, že právě takto bude vypadat sériový vůz. Nejde o samostatný počin značky Sony, stroj je vyvíjen společně s Hondou. Za tímto účelem byl ustanoven společný podnik Sony Honda Mobility. Sony Afeela je sedan třídy E, který má být zjevně výzvou pro fenomén Tesla Model S. Má svažující se střechu a vysokou linii oken. A také displej namontovaný mezi světlomety, na který lze promítat obraz.

iZdroj fotografie: Sony Honda Mobility

Koncepční vůz z roku 2024 má design předního nárazníku a zrcátka. To je změna vzhledem k minulým exemplářům, předchozí prototypy měly kamery. Rozměry Sony Afeela jsou známé, na délku má stroj 4 915 mm, šířka je 1 900 mm a výška vozu činí 1 460 mm. Automobil se pne na rozvoru 3 000 mm. Volant silně připomíná herní zařízení, a to není od věci. Afeela EV se bude dát řídit také pomocí ovladače PS5. I když to není zcela přesné vyjádření, ovládání bude možné totiž pouze v Gran Turismo 7.

1 litr nafty / benzínu za 72,50 Kč? Banka varuje, ceny PHM mohou v ČR bleskově vzrůst. Co to znamená pro elektromobily?

Nicméně Izumi Kawanishi, prezident Sony Honda Mobility, skutečně při prezentaci řídil koncepční vůz Afeela na jevišti pomocí ovladače pro PlayStation 5. Použití herního ovladače bylo však spíše ukázkou sofistikovanosti technologie Sony, než že by takto mohl řídit auto v budoucnu jeho nový majitel. Jak už ale bylo řečeno, ve hře to možné bude, prototyp Afeela bude přidán do Gran Turismo 7 koncem tohoto roku.

Jízda přes PS5 byla předvedena, vy si ji ale v reálu neužijete

Mimo výrazného volantu je zde displej, který se táhne přes celou šířku předního panelu. Zadní cestující mají také samostatné monitory, bez nich by to asi ani dnes už nešlo. Afeela 2024 bude mít novou středovou konzolu a dvě bezdrátové nabíječky smartphonů. A jak je dnes módou, člověk bude jako řidič až na druhém místě. Sony vyvíjí autopilota pro svůj elektromobil. Byly poprvé také odhaleny specifikace Sony Afeela.

Honda vyvíjí dvoumotorový systém s pohonem všech kol s výkonem 489 koní. 91kWh lithium-iontová baterie podporuje rychlé nabíjení až do 150 kW. Spekulovat o ceně nebo o tom, kdy bude auto na trhu, včetně toho českého, je zcela mimo načasování. Budoucnost modelu Sony Afeela je zatím stále zahalena rouškou tajemství.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Koupili byste si auto Sony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články